Rosyjska flota płynie na Odessę

Okręt desantowy Korolow typu Ropucha. / Zdjęcie: Burak Akay / AFP
Okręt desantowy Korolow typu Ropucha. / Zdjęcie: Burak Akay / AFP

Rosyjskie okręty próbują przedostać się do ukraińskiej Odessy. Jak informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy, na Morzu Czarnym w stronę portu przemieszcza się oddział desantowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Są w nim cztery okręty desantowe i trzy kutry rakietowe. Portal Ukraińska Prawda przekazał, że należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły.

Okrętami desantowymi są najprawdopodobniej okręty Typ Ropucha, oznaczenie rosyjskie Projekt 775, które niedawno przepłynęły przez cieśniny tureckie kierując się do bazy w Sewastopolu. Flota Czarnomorska została wzmocniona 6 takimi okrętami: KorolewMińskKaliningradPiotr MorgunowGeorgy Pobedonosets Olenegorsk Miner. Teraz te okręty najprawdopodobniej zostaną wykorzystane do ataku na Odessę.

„Na wodach Morza Czarnego odbywa się ruch oddziału desantowego Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, składającego się z czterech dużych okrętów desantowych i trzech kutrów rakietowych, zmierzających w kierunku Odessy” – podało ukraińskie ministerstwo

Do tego – jak podaje ukraiński MON – na Morzu Czarnym rosyjska Flota Czarnomorska regularnie ostrzeliwuje cywilne jednostki i porywa marynarzy. Już wcześniej Rosjanie zaatakowali turecki statek Yasa Jupiter, który został trafiony bombą i musiał udać się do portu w Odessie.

Jak przekazała Ukraińska Prawda, rosyjskie statki znajdują się już 14 mil od nadmorskiej wsi Sandżijka w obwodzie odeskim. Ukraińskie wojsko przygotowuje się do obrony.

Według portalu na Morzu Czarnym tonie należący do Finlandii frachtowiec Helt; statek zdobyty przez Rosjan pływający pod banderą Panamy. Załoga Helt schodzi na łodzie ratunkowe. Towarowiec jest przechylony pod kątem siedemdziesięciu stopni. Ratownicy nie są w stanie obecnie zbliżyć się do statku. Nie znany jest powód przechylenia się statku.

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wpisie na Facebooku, że rosyjska marynarka wojenna jest zaangażowana w „piractwo, terroryzm i strzelanie do cywilów”. Jak przypomina, w środę rosyjski pocisk rakietowy uderzył w statek Banglar Samriddhi, który cumował w porcie w Mikołajewie. W wyniku ataku zmarł jeden z członków załogi.

Wedle straży granicznej Rosjanie mają używać statku Helt jako tarczy, aby ukryć się za nim przed ukraińskimi pociskami przeciwokrętowymi, „ponieważ Ukraińcy nie będą strzelać do obiektów cywilnych”.

W sieci pojawiły się też nagrania rosyjskich statków wypływających z Krymu.

Jak informowała Ukraińska Prawda, mieszkańcy Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich. Na wideo opublikowanym na portalu widać, jak tłumy ludzi przenoszą worki z piaskiem do budowania zapór.

Nagranie ukazuje miejską plażę w Odessie, na której leżą stosy worków wypełnionych piaskiem, a mieszkańcy w ramach zintegrowanej akcji przenoszą je dalej.

Źródło: TVP INFO

Zobacz też:

Turecki statek Yasa Jupiter trafiony bombą

Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym

Rosyjskie okręty wojenne w drodze na Morze Czarne

Rosyjska Flota Czarnomorska otrzyma siedem okrętów wojennych w 2021 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *