Rosjanie chcę ukończyć budowę drugiego okrętu podwodnego typu Yasen-M w sierpniu 2021 roku

Zamaskowana śruba budowanego okrętu podwodnego. / Zdjęcie: Alexander Ryumin / TASS
Zamaskowana śruba budowanego okrętu podwodnego. / Zdjęcie: Alexander Ryumin / TASS

Okręt podwodny o napędzie atomowym ma zostać dostarczony rosyjskiej marynarce wojennej pod koniec 2022 roku.

Stocznia Sevmash na północnym zachodzie Rosji ma ukończyć w sierpniu tego roku budowę ulepszonego, drugiego seryjnie zbudowanego okrętu podwodnego o napędzie atomowym typu 885M Yasen-M Krasnojarsk, – poinformowała w piątek agencja TASS powołując się na źródło z krajowego przemysłu obronnego.

Krasnojarsk ma zostać zdjęty z pochylni w sierpniu 2021 r. – po tej operacji stoczniowcy rozpoczną prace nad ukończeniem budowy jednostki, która będzie zacumowana przy nabrzeżu. Będą się odbywały próby dokowania i testy reaktora jądrowego.

Okręt podwodny o napędzie atomowym ma zostać dostarczony rosyjskiej marynarce wojennej pod koniec 2022 roku, po zakończeniu wszystkich prób państwowych.

Agencja TASS nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Wcześniej informowano, że pod koniec 2021 roku pierwszy seryjnie budowany okręt podwodny o napędzie atomowym Nowosybirsk zostanie przekazany rosyjskiej marynarce wojennej. Dlatego stocznia Sevmash (część rosyjskiej United Shipbuilding Corporation) planuje dostarczyć jednostkę w wyznaczonym terminie. Okręt podwodny Kazan i Nowosybirsk należą do okrętów podwodnych projekt 885M. Sześć kolejnych okrętów podwodnych tego typu znajduje się na różnych etapach budowy w Stoczni Sevmash.

Okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885 / 885M

Ulepszone, okręty podwodne Projektu 885M, Woroneż i Władywostok, zostały zwodowane 20 lipca 2020 r. Ceremonię położenia stępki obserwował prezydent Rosji Władimir Putin podczas wideokonferencji.

Główny i jedyny podwodny krążownik Projektu 885 Yasen Siewierodwińsk wykonuje zadania w ramach sił podwodnych Floty Północnej. Okręt podwodny został zbudowany w stoczni Sevmash i dostarczony rosyjskiej marynarce wojennej 17 czerwca 2014 roku.

Okręty podwodne projektu 885 / 885M są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr-PL i Oniks. Docelowo będą wyposażone w pociski hipersoniczne Tsirkon. Ma to być ich podstawowe uzbrojenie. Okręt podwodny o napędzie atomowym Siewierodwińsk przygotowuje się teraz do testów naddźwiękowego pocisku Tsirkon, które rozpoczną się w tym roku.

Źródło: www.tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.