Rośnie zagrożenie ze strony Rosji w Arktyce

Royal Marines ćwiczą za kołem podbiegunowym. / Zdjęcie: twitter.com
Royal Marines ćwiczą za kołem podbiegunowym. / Zdjęcie: twitter.com

Elitarni komandosi z brytyjskiej marynarki wojennej przeprowadzili ćwiczenia z okrętu podwodnego o napędzie atomowym za kołem podbiegunowym w Norwegii. Celem było przećwiczenie misji rozpoznawczych na skalistym i oblodzonym wybrzeżu. Według brytyjskiego sekretarza ds. obrony Bena Wallace’a topnienie lodu morskiego zwiększa zagrożenie ze strony Rosji w Arktyce. Rosja w ostatnich latach systematycznie zwiększa swoje zaangażowanie w tym regionie. Roszcząc sobie prawo do tych wód a tym samym chce mieć wyłącznośc na bogactwa naturalne wystepujące w tym rejonie jak i większa kontrolę nad tymi wodami ze względu na możliwość otwarcia w przyszłości alternatywnego szlaku wodnego z Azji do Europy.

Siły brytyjskie wykorzystały największe od 30 lat ćwiczenia zimowe organizowane w Norwegii, aby zademonstrować unikalne połączone możliwości Royal Marines i Submarine Service. W ramach ćwiczeń Cold Response 2022 w okolicach fiordu Lyngen położonym pod kołem podbiegunowym w Norwegii elitarny zespół komandosów przeprowadził “nalot” szkoleniowy, używając okrętu podwodnego o napędzie atomowym typu Astute.

Zobacz: Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth płynie do Szkocji na ćwiczenia

Ćwiczenia Royal Navy w Norwegii

Celem działania było przećwiczenie misji rozpoznawczych na skalistym, oblodzonym wybrzeżu w temperaturach poniżej zera, unikając jednocześnie wykrycia przez wrogie siły. Takie umiejętności mogą przydać się siłom NATO, gdyż według sekretarza obrony Ben Wallace’a Rosja “znacząco zwiększyła” swoją aktywność militarną w regionie Arktyki, a topnienie lodu morskiego zwiększa zagrożenie ze strony Rosji na tym obszarze – podaje “The Times”.

Wspomnieni komandosi pochodzą z Eskadry Inwigilacji i Rozpoznania, wywodzącej się z 30. Commando Information Exploitation Group z siedzibą w Plymouth. Są przeszkoleni w zakresie zbierania cennych informacji o terenie, przeciwniku i odpowiednich miejscach lądowania na brzegu, aby większe siły desantowe mogły zejść na brzeg nartami, skuterami śnieżnymi, łodzią, pojazdami terenowymi, helikopterem lub spadochronem, w zależności od sytuacji i środowiska.

Szkolenie w Lyngenfjord – niewielka, ale ważna faza ćwiczenia Cold Response 2022 — dowiodło przydatności wykorzystania okrętów podwodnych do uzyskania dostępu do strategicznie ważnych obszarów z małymi zespołami wysoko wykwalifikowanych specjalistów bez wykrycia. Była to również część szerszych intensywnych operacji rajdowych i rozpoznawczych prowadzonych przez brytyjskich komandosów w północnej Norwegii.

Cold Response to odbywające się co dwa lata ćwiczenie, które ma zademonstrować kolektywną zdolność NATO do walki w Arktyce. W tym roku uczestniczyło w nim 30 tys. wojskowych z 27 krajów, w tym z Norwegii, USA, Francji, Włoch i Niemiec.

Źródło:o2pl

Zobacz też:

Trzy rosyjskie okręty podwodne w Arktyce

Rosyjskie okręty wojenne zestrzeliwują 8 pocisków manewrujących podczas ćwiczeń w Arktyce

Rosja wzmacnia się w Arktyce

SM-6 ERAM noddźwiękowy pocisk przechwytujący odpowiedzią Amerykanów na zagrożenie hipersoniczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.