Rosjanie zatopili zardzewiałą korwetę Winnica

Ukraiński okręt wojenny projektu 1124 P korweta przeciw okrętom podwodnym Winnica. / Zdjęcie: Ssigny
Ukraiński okręt wojenny projektu 1124 P korweta przeciw okrętom podwodnym Winnica. / Zdjęcie: Ssigny

Według informacji opublikowanych przez Военный Осведомитель 10 czerwca 2022 r. ukraińska korweta przeciw okrętom podwodnym (ZOP-zwalczanie okrętów podwodnych) Winnica została zatopiona w porcie Oczaków w wyniku uderzenia rakietowego.

Strona ukraińska poinformowała że okręt ten został wycofany z eksploatacji ponad rok temu, a teraz jest już tylko w zasadzie zardzewiałym kadłubem z niedziałającą większością systemów – przekazują ukraińscy wojskowi, a na dowód opublikowali nagranie jednostki wykonane z drona.

Winnica (U206) to korweta do zwalczania okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Ukrainy. Przed przekazaniem jej do Marynarki Wojennej Ukrainy była byłym okrętem patrolowym Straży Granicznej KGB o nazwie Dniepr.

Stępkę pod korwetę Dniepr położono 23 grudnia 1975 r. w Stoczni Zelenodolsk w Zelenodolsku w Republice Tatarstanu. Okręt został zwodowany 17 czerwca 1976 roku. Winnica to korweta projektu 1124P (nazwa klasyfikacji NATO: typ Grisha II, klasyfikacja radziecka: typ Albatros).

W służbie sowieckiej został wyznaczony jako Okręt Patrolowy Straży Granicznej, zmodyfikowana wersja morskiego projektu Małego Okrętu Zwalczania Okrętów Podwodnych. Okręty przeciw okrętom podwodnym typu Grisha zostały zaprojektowane do wyszukiwania i niszczenia wrogich okrętów podwodnych znajdujących się na obszarach przybrzeżnych. Były wyposażone w różne rodzaje uzbrojenia do zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Wszystkie zostały wyposażone w wysuwane stabilizatory płetw.

Typ Grisha II to zmodyfikowane warianty zbudowane dla straży granicznej w latach 1972-1983. Okręty te otrzymały system rakietowy SA-N-4.

Rosyjska duma i chwała 🙂

Okręt ten miał ponad 46 lat, więc chwalenie się zatopieniem jednostki która w zasadzie nie pływa jest wątpliwą chlubą. Lecz propagandzie rosyjskiej na pewno uda się przedstawić ten fakt jako spory sukces. Nie ma to jak fakt zatopienie okrętu wojennego, który nie miał żadnego uzbrojenia.

Przeczytaj też:

Ukraińcy zatopili supernowoczesną rosyjską korwetę

Okręt podwodny Rosyjskiej Floty Północnej strzela na Morzu Barentsa

Rosja prowadzi ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym na Bałtyku

Egipska marynarka wojenna odbiera drugą korwetę ENS Port Said 976 klasy El Fateh

Europejska Korweta Patrolowa – PESCO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *