Rosjanie wystrzelili pocisk manewrujący Kalibr z okrętu podwodnego typu Kilo Volkhov

Pocisk manewrujący Kalibr wystrzelony z zanurzonego okrętu podwodnego. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji
Pocisk manewrujący Kalibr wystrzelony z zanurzonego okrętu podwodnego. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji

Według informacji opublikowanych przez agencję informacyjną Tass w dniu 20 stycznia 2022 r., okręt podwodny typu Kilo z napędem spalinowo-elektrycznym Floty Pacyfiku Wołchow na Morzu Japońskim dokonał wystrzelenia pocisku manewrującego Kalibr z pozycji zanurzonej na cel naziemny.

Wołchow jest drugim z sześciu okrętów podwodnych zbudowanych dla floty Pacyfiku. Stępka została położona w lipcu 2017 r. a okręt w swój pierwszy rejs wypłynął w grudniu 2019 r. Budowa całej serii przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w 2022 r.

Okręty podwodne projektu 636,3 (typ Kilo) to trzecia generacja jednych z najcichszych okrętów podwodnych na świecie. Jednostki te rozwijają pod wodą prędkość 18 węzłów, zanurzają się do 300 metrów a ich autonomiczność wynosi 45 dni.

Załoga składa się z 52 osób, wyporność pod wodą to blisko cztery tysiące ton. Okręty przenoszą pociski Kalibr do ataku na cele na powierzchni (3M-54 i 3M-541) i cele naziemne (pociski 3M-14) okręty te sa wyposarzone w zaawansowany sprzęt elektroniczny.

Kalibr to rodzina rosyjskich pocisków przeciwokrętowych, wystrzeliwanych z okrętów podwodnych i powietrznodesantowych (AShM), lądowych pocisków manewrujących (LACM) oraz pocisków przeciw okrętom podwodnym opracowanych przez Biuro Projektowe Novator. Według rosyjskich źródeł wojskowych pocisk ma szacowany zasięg od 1500 do 2500 km.

Źródło: navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *