Rosja wznowi próby z hipersonicznymi pociskami Tsirkon w 2024 r

K-560 Siewierodwińsk projektu 885. / Zdjęcie: mil.ru
K-560 Siewierodwińsk projektu 885. / Zdjęcie: mil.ru

Rosja wznowi próby wystrzeliwania pocisków hipersonicznych Tsirkon z okrętu podwodnego w 2024 r.

Według dostępnych informacji, testy zostaną przeprowadzone z okrętu podwodnego Project 885M Perm, który będzie różnił się od swoich poprzedników nieco zmienioną konstrukcją.

Testy nowego pocisku naddźwiękowego Tsirkon wystrzeliwanego z okrętu podwodnego będą nadal kontynuowane po dwóch udanych próbnych. Tym razem testy mają być przeprowadzone z pokładu zmodyfikowanego okrętu podwodnego o napędzie atomowym z projektu 885M (Yasen-M) Perm w 2024 r.

Agencja TASS nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Jak informowała wcześniej agencja TASS, zmodyfikowany okręt podwodny Perm, będący piątym okrętem o napędzie jądrowym z Projektu 885M, będzie pierwszym regularnym podwodnym nosicielem pocisków hipersonicznych Tsirkon. Okręt podwodny ma wejść do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w 2025 roku.

Stocznia Sevmash (część United Shipbuilding Corporation) buduje obecnie sześć okrętów podwodnych Projektu 885M. Główne okręty podwodne Projektu 885 i Projektu 885M Siewierodwińsk i Kazań są w służbie operacyjnej rosyjskiej marynarki wojennej, podczas gdy pierwszy seryjnie budowany okręt podwodny Projektu 885M przechodzi testy i ma wejść do służby w marynarce pod koniec tego roku.

4 października okręt podwodny o napędzie atomowym Siewierodwińsk po raz pierwszy wystrzelił pociski hipersoniczne Tsirkon z powierzchni i pozycji zanurzonej na Morzu Białym.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *