Rosja wzmacnia się w Arktyce

Rosyjski okręt podwodny wypłynął na powierzchnię Arktyki podczas ćwiczeń Umka-21. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji
Rosyjski okręt podwodny wypłynął na powierzchnię Arktyki podczas ćwiczeń Umka-21. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji

W strategicznych dla Rosji regionach wzdłuż jej granic umacnia ona swoje siły zbrojne, rozbudowuje infrastrukturę i testuje uzbrojenie. Powraca militarnie w rejon Morza Czerwonego, którym interesowała się od XIX wieku i z którego znikła po rozpadzie ZSRR

Arktyka, teren rywalizacji o zasoby energetyczne i szlaki transportowe, to dla Rosji obszar perspektywiczny, w którym umacnia siły i rozwija infrastrukturę wojskową. Jednocześnie buduje nową i modernizuje tę, która pozostała z czasów ZSRR.

Na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa w 2020 r. ukończono pas startowy dla wszystkich typów samolotów – ogłosiło w kwietniu br. ministerstwo obrony Rosji. Na etapie końcowym jest również budowa lotniska Temp na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

Do służby w Arktyce zaakceptowano w kwietniu nowe wielozadaniowe bombowce taktyczne Su-34, które wcześniej wzięły udział w kilkutygodniowych ćwiczeniach za kręgiem polarnym. Później w br. Rosja zamierza przetestować w warunkach arktycznych myśliwce Su-35 i samoloty-amfibie Be-200.

W 2021 roku Rosja rozpoczęła rozmieszczanie w Arktyce ciężkich myśliwców przechwytujących MiG-31BM. Maszyny te wzięły udział w kwietniu br. w pierwszych ćwiczeniach z zakresu przechwytywania broni naddźwiękowej. Operując z Czukotki maszyny te przechwyciły za kręgiem polarnym cel imitujący bombowiec z pociskami naddźwiękowymi.

Były to kolejne już w tym roku ćwiczenia w tym regionie: w marcu br. media poinformowały o operacji Umka 2021, przeprowadzonej wspólnie z Rosyjskim Towarzystwem Geograficznym. Trzy atomowe okręty podwodne podczas operacji jednocześnie wynurzyły się na powierzchnię, przełamując półtorametrową pokrywę lodową.

Podczas tych samych ćwiczeń – podał dziennik “Izwiestija” – siły zbrojne przetestowały kamerę na podczerwień SWIR, która jest w stanie wykrywać zamaskowane obiekty i działa w trudnych warunkach meteorologicznych.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.