Rosja wysyła pięć okrętów wojennych w pobliżu japońskiej wyspy Hokkaido

Korweta przeciw okrętom podwodnym rosyjskiego projektu 20380 Aldar Tsydenzhapov. / Zdjęcie: anna-news
Korweta przeciw okrętom podwodnym rosyjskiego projektu 20380 Aldar Tsydenzhapov. / Zdjęcie: anna-news

Według informacji opublikowanych na tweeterze przez Ryana Chana 10 czerwca 2022 r. na południowo-wschodnich wodach japońskiej wyspy Hokkaido operuje pięć rosyjskich okrętów (niszczyciel Marszałek Szaposznikow oraz korwety Gremyashchiy, Sovershennyy, Gromkiy, Hero of Russian Federation Aldar Tsydenzhapov).

Okręt wojenny Aldar Tsydenzhapov to korweta typu Steregushchiy rosyjskiej marynarki wojennej. Prace stoczniowe rozpoczęły się 22 lipca 2015 roku, okręt został zwodowany 12 września 2019 roku przez Stocznię Amurską w Komsomolsku. Został oddany do użytku 25 grudnia 2020 r.

Typ Steregushchiy, rosyjskie oznaczenie Projekt 20380, to korwety budowane dla rosyjskiej marynarki wojennej. Zaprojektowane przez Centralne Biuro Projektów Morskich Ałmaz, kolejne jednostki budowane były według ulepszonej konstrukcji (Projekt 20381), z wykorzystaniem systemu SAM Zasłoń-Redut.

Korwety typu Steregushchiy mają stalowy kadłub i nadbudówkę z materiału kompozytowego, z bulwiastym dziobem i dziewięcioma wodoszczelnymi przedziałami.

Mają połączony mostek i centrum dowodzenia oraz miejsce dla ośmiu pocisków SS-N-25. Do walki z okrętami podwodnymi korwety Projektu 20380 są wyposażone w dwie 4-lufowe wyrzutnie systemu Paket-NK ASW, który jest dwutrybową torpedą akustyczną. Korwety mają wyporność 1800 ton, (pełną 2220 ton). Długość to 104,5 metra, szerokość 13 metrów, a maksymalne zanurzenie 7,95 metra. Okręty mają maksymalną prędkość 27 węzłów i zasięg 4000 mil.

Wyspa Hokkaido to najbardziej wysunięta na północ z czterech głównych wysp Japonii. Graniczy z Morzem Japońskim (Morze Wschodnie) na zachodzie, Morzem Ochockim na północy i Oceanem Spokojnym na wschodzie i południu.

Przeczytaj też:

Grupa uderzeniowa lotniskowca USS Ronald Reagan ćwiczy na Morzu Filipińskim

Wielka Brytania wysyła HMS Trent i HMS Diamond w wschodni rejon Morza Śródziemnego

Tajwańska marynarka wojenna wysyła okręt podwodny Hai Lung w pobliżu wyspy Dongsha

Chińska grupa lotniskowcowa w pobliżu Okinawy

Znaczki pocztowe z obrońcami z Wyspy Węży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.