Rosja rozpoczęła ćwiczenia na spornych wyspach Kurylskich

Sporne Wyspy Kurylskie
Sporne Wyspy Kurylskie

Ponad 3 tys. rosyjskich żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach w pobliżu Japonii. Część z nich prowadzona będzie na spornych terenach, o których zwrot od lat zabiega rząd w Tokio – podały japońskie media. Ich zdaniem manewry rosyjskiego wojska są ostrzeżeniem wysłanym w kierunku Japonii.

Japońska agencja Kyodo, powołując się na rosyjski Interfax, poinformowała o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych na wyspach w pobliżu Japonii. Wojska zaczęły swoją aktywność a w działania ćwiczebne zaangażowane zostały setki pojazdów.

Zdaniem części ekspertów, termin i miejsce ćwiczeń nie są przypadkowe. Japonia dołączyła bowiem do państw Zachodu i sprzeciwia się wojnie w Ukrainie, wspierając przy tym sankcje gospodarcze nakładane na Rosję. Publiczna stacja NHK uważa, że manewry wojsk w pobliżu spornych terenów mogą być ostrzeżeniem dla rządu w Tokio.

Po tym jak Japonia potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o rezygnacji z rozmów pokojowych ws. spornych wysp. Decyzję wytłumaczono “otwarciem nieprzyjaznego stanowiska” Tokio względem Moskwy. Krytycznie o zachowaniu rosyjskiej strony wypowiedział się premier Fumio Kishida.

Sporne tereny pomiędzy Rosją a Japonią to efekt II wojny światowej. Po jej zakończeniu oba kraje nie podpisały formalnego traktu pokojowego. Japończycy wysuwają prawa do czterech wysp, nazywają je Terytoriami Północnym, a Rosjanie – Kurylami Południowymi.

Wspomniane wyspy, razem z całym archipelagiem Kuryli, zostały zajęte przez Armię Czerwoną w 1945 roku – tuż po kapitulacji Japonii. Władze w Tokio od lat utrzymują, iż było to nielegalne zajęcie jej terytorium. Co jakiś czas Rosjanie przeprowazdaja na tych spornych wyspach ćwiczenia chcac zaznaczyć tu swoją obecność wojskową.

W latach: 1956, 2004 i 2006 Federacja Rosyjska proponowała oddanie Japonii części spornych wysp (Małego Łańcucha Kurylskiego, złożonego z wyspy Szykotan i wysepek Habomai), w zamian za zrzeczenie się praw do pozostałych (większych), jednak Japonia nie przyjęła tej oferty domagając sie oddania całych Kuryli.

Źródło: wp.pl

Zobacz też:

Rosyjska stocznia Sevmash rozpoczęła próby morskie okrętu podwodnego z napędem atomowym Biełgorod K-329 Project 09852

Rosja buduje nowe okręty wojenne

Japonia rozważa budowę pocisku manewrującego dalekiego zasięgu dla okrętów podwodnych

Geneza, rozwój i doktryna wykorzystania japońskich okrętów podwodnych

“ŁADA” rozpoczęła próby morskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.