Rosja może w czerwcu przetestować pocisk hipersoniczny Tsirkon z okrętu podwodnego

Wystrzelenie pocisku hipersonicznego Tsirkon. / Zdjęcie: TASS

Jak podała agencja TASS, Marynarka Wojenna Rosji podjęła decyzję o przeprowadzeniu prób wystrzelenia pocisku hipersonicznego Tsirkon z pokładu okrętu podwodnego. Od wiosny próby z nowym pociskiem mają się odbywać jednocześnie z pokładu okrętów podwodnych oraz okrętów nawodnych.

Do tej pory naddźwiękowe pociski Tsirkon były testowane z fregaty Admirał Floty Związku Radzieckiego Gorszkow.

Fregata Gorszkow ma testować broń hipersoniczną dwa razy w ciągu roku w ramach testów rozwojowych lotu oraz do czterech razy w ramach prób państwowych. Jednocześnie mają się rozpocząć testy rozwojowe pocisków Tsirkon wystrzeliwanych z okrętu podwodnego.

Pierwsze testy zostaną przeprowadzone gdy okręt podwodny będzie na powierzchni. Natomiast jesienią rozpoczną się próby państwowe gdy okret podwodny będzie w zanurzeniu.

Pocisk hipersoniczny Tsirkon ma być przyjęty do służby w pierwszej połowie 2022 roku.

Reutov Research i Production Association Machine-Building, które opracowało i produkuje pociski hipersoniczne Tsirkon, odmówiło komentarza na temat przygotowywanych prób z wystrzeleniem pocisku z pokładu okrętu podwodnego.

Źródło: www.tass.com