Praktyki podchorążych AMW na ORP Wodnik

ORP Wodnik. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP / /Michal.Pietrzak

W czwartek, 28 lipca, w rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik wyszli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Przed nimi prawie 50 dni żeglugi po morskich i oceanicznych akwenach ale przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.

Na pokładzie okrętu praktyki morskie odbywa 34 podchorążych Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego. Praktyka okrętowa kończy każdy rok studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej. Wcześniej podchorążowie przechodzą szereg zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń na symulatorach i trenażerach. Praktyki to czas weryfikacji wiedzy zdobytej podczas zajęć szkoleniowych i wykorzystanie jej pod czujnym okiem instruktorów na morzu. Stopień wtajemniczenia podchorążych rośnie z każdym rokiem edukacji, zaczynając od praktyk marynarskich, poprzez specjalistyczne na oficerskich kończąc. To nieodłączny element studiów wojskowych, na który zwraca się szczególną uwagę. Praktyki na pokładzie ORP Wodnik odbywać będą także funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podchorążowie z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywają praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Będą mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach z astronawigacji, gdzie uczyli się między innymi wyznaczać pozycję okrętu przy pomocy położenia ciał niebieskich. Ponadto przejdą szkolenie wachtowe oraz odbędą zajęcia z uwzględnieniem takich przedmiotów jak: nawigacja morska, astronawigacja, okrętowe urządzenia nawigacyjne, radionawigacja, meteorologia i oceanografia oraz wiedza okrętowa.

Natomiast podchorążowie studiujący na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, czyli przyszli mechanicy okrętowi, odbywają praktykę specjalistyczną. Zapoznają się z urządzeniami okrętowymi, ich obsługą i dokumentacją, pełnią wachty morskie w siłowniach okrętowych oraz poznają zagadnienia dotyczące dowodzenia działem okrętowym.

Trasa tegorocznego rejsu będzie przebiegać Cieśniną Sund, Morzem Północnym, Kanałem Angielskim, Oceanem Atlantyckim, Cieśniną Gibraltarską oraz Morzem Śródziemnym. Okręt wejdzie do portugalskiej Lizbony, francuskiego Ajaccio, hiszpańskiej Melilli oraz do Plymouth, gdzie zaplanowane są uroczystości z okazji 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.

Okręt do macierzystego portu powróci 12 września br.

***

Okręt szkolny ORP Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna Burza” – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

ORP Wodnik. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna RP / /Michal.Pietrzak

Poselska interpelacja posłanki Hanna Gill-Piątek w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

VII zmiana PKW IRINI

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Mewa