Powodem zatonięcia krążownika Moskwa było trafienie pociskami Neptun

Krążownik Moskwa
Krążownik Moskwa

Rosyjski krążownik Moskwa zatonął na skutek uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun – powiedział w piątek amerykańskim mediom przedstawiciel władz USA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w ataku ucierpieli rosyjscy marynarze, ale ich liczba jest nieznana.

Według urzędnika USA oceniają, że Moskwa została trafiona dwoma pociskami Neptun. To ocena zgodna z tym, co przekazywały wcześniej władze Ukrainy. Według przedstawiciela władz amerykańskich Rosja poniosła straty ludzkie, lecz ich skala nie jest znana. Dodał, że zatopienie okrętu jest “wielkim ciosem” dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Pentagon podał powód zatonięcia krążownika Moskwa Informację, że według USA Moskwa zatonęła na skutek ukraińskiego ataku, podał w piątek także “Washington Post”, choć dziennik nie wymienił konkretnego systemu, którego użyto do zniszczenia największego rosyjskiego okrętu na Morzu Czarnym.

Jeszcze w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby mówił, że nie ma wystarczających informacji, by potwierdzić ukraińskie twierdzenia o ataku Neptunami. Rosyjskie ministerstwo obrony podawało, że na pokładzie okrętu doszło do pożaru i wybuchu amunicji, a później, że okręt zatonął w warunkach sztormowych podczas holowania go do portu w Sewastopolu.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

Zobacz też:

Moskwa oskarża USA o naruszenie rosyjskich wód terytorialnych przez okręty podwodne US Navy

Wybuch i pożar na amerykańskim okręcie USS Bonhomme Richard

Zniszczenie krążownika Moskwa

Zatonął krążownik rakietowy Moskwa

Raport z ekspedycji Gallipoli 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *