Porty brytyjskie zablokowane dla rosyjskich statków

Tankowiec Nika Spirit. / Zdjęcie: via twitter
Tankowiec Nika Spirit. / Zdjęcie: via twitter

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinstruował w poniedziałek władze portów w kraju, by nie wpuszczały żadnych statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych w Rosji, będących własnością lub kontrolowanych przez Rosjan.

“Sektor morski ma fundamentalne znaczenie dla handlu międzynarodowego i musimy odegrać naszą rolę w ograniczaniu interesów gospodarczych Rosji w pociągnięciu rosyjskiego rządu do odpowiedzialności” – oświadczył Shapps.

Zapowiedział, że formalne sankcje zabraniające rosyjskim statkom wstępu do brytyjskich portów zostaną opublikowane niezwłocznie.

W miniony czwartek rząd Wielkiej Brytanii zakazał wszystkim rosyjskim liniom lotniczym korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk, a w piątek rozciągnął ten zakaz na prywatne samoloty należące do rosyjskich oligarchów.

Zakaz wpływania rosyjskich statków do brytyjskich portów jest wynikiem inwazji Rosji na teren Ukrainy i ma na celu uderzenie w gospodarkę tego kraju. Gdyby udało się jeszcze wprowadzić zakaz przepływania dla rosyjskich statków przez cieśniny duńskie i tureckie to praktycznie doszłoby do blokada najważniejszych rosyjskich portów.

Źródło: PAP

Zobacz też:

Turcja zablokuje cieśniny dla rosyjskich okrętów wojennych

Możliwa blokada cieśnin przez Turcję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *