Podczas remontu pracownicy użyli “super kleju” do naprawy okrętu podwodnego HMS Vanguard

Okręt podwodny typu Vanguard HMS Vanguard. / Zdjęcie: Brytyjskie Ministerstwo Obrony

Zgodnie z informacją opublikowaną przez The Sun 30 stycznia 2023 r., Pracownicy, którzy przeprowadzali remont okrętu podwodnego zamiast spawać rury użyli do tego super kleju. Niedbalstwo wyszło na jaw podczas przeprowadzanych prób morskich po zakończonym remoncie okrętu podwodnego Royal Navy typu Vanguard HMS Vanguard.

Atomowy okręt podwodny HMS Vanguard typu Vanguard należący do Royal Navy, wyposażony jest w pociski balistyczne Trident. Został zbudowany w Barrow-in-Furness przez Vickers Shipbuilding and Engineering (obecnie BAE Systems Submarine Solutions), zwodowany w marcu 1992 roku i oddany do służby w sierpniu 1993 roku. Matką chrzestną okrętu jest, księżna Walii Diana. Okręt bazuje w HMNB Clyde w Szkocji.

W lutym 2023 roku Royal Navy rozpoczęła dochodzenie w sprawie zarzutów, dotyczących wadliwego łączenia rur w reaktorze atomowym HMS Vanguard. Łączenie rur zostało wykonane specjalnym klejem podczas siedmioletniego remontu.

Stwierdzono ponadto, że pracownicy firmy obronnej Babcock przykleili z powrotem główki nadmiernie dokręconych śrub zamiast je wymienić. Dokonana inspekcja stwierdziła, że sklejenie utrzymuje izolację w rurach przez które przepływa chłodziwo reaktora jądrowego. Wadę wykryto na krótko przed uruchomieniem reaktora.

Źródło: www.navyrecognition.com

Współpraca 8 FOW z siłami 16 DZ w ramach ćwiczenia ZALEW-23

Sabotażu rurociągu Nord Stream mógł dokonać miniaturowy okręt podwodny typu Russia Priz

93 lata 13 Dywizjonu Trałowców