Pociski Harpoon dla Ukrainy

Odpalany z zanurzonego okrętu podwodnego pocisk Harpoon UGM-84. Widoczne dwa umieszczone jeden za drugim silniki startowe. / Zdjęcie: US Navy
Odpalany z zanurzonego okrętu podwodnego pocisk Harpoon UGM-84. Widoczne dwa umieszczone jeden za drugim silniki startowe. / Zdjęcie: US Navy

Na podstawie informacji pozyskanych przez “The Sunday Times” Wielka Brytania ma nalegać na sojuszników, by przekazali uzbrojenie przeciwokrętowe potrzebne do odparcia spodziewanej z morza inwazji rosyjskiej.

Niestety w przypadku uzbrojenia przeciwokrętowego jest dość spory problem, ponieważ aktualnie Wielka Brytania nie produkuje żadnego systemu o zasięgu powyżej 100 km i musi polegać na sojusznikach. Pierwszym ich wyborem będzie zapewne USA, gdzie wyprodukowane zostały używane przez Brytyjczyków pociski Harpoon. Warto tutaj zaznaczyć iż pociski te, mają zostać wycofane ze służby w 2023 roku. Między innymi dlatego Brytyjczycy zamiast je zniszczyć wolą przekazac pociski Ukrainie, która z wielką chęcią by tą broń przyjęła.

Co prawda Pociski AGM-84 Harpoon to już dość leciwa konstrukcja Boeinga, która została wprowadzona do uzbrojenia US Navy w 1977 roku i od tego czasu doczekała się wielu usprawnień i wariantów, ale jak pokazało życie spokojnie pociski te mogą sobie poradzić z leciwymi okrętami rosyjskimi, które są dość kiepsko chronione.

Ogromny sukces Ukraińców przy trafieniu pociskami Neptun w krążownik rakietowy Moskwa, może przekonać kraje europejskie bądź USA do przekazania tego typu uzbrojenia, które skutecznie uniemożliwiłoby przeprowadzenia przez Rosjan np. desantu na Odessę i dało możliwość zneutralizowania wydawałoby się niezagrożonej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Zobacz też:

Nowe pociski manewrujące Kalibr-M dla rosyjskich okrętów podwodnych

Rosyjskie okręty podwodne wystrzeliły pociski Kalibr na Morzu Japońskim

Rosja testuje nowe hipersoniczne pociski Tsirkon

Rosyjski podwodny okręt patrolowy Straz będzie uzbrojony w hipersoniczne pociski Tsirkon

Rosyjski okręt klasy Buyan-M wystrzeliwuje salwę z 8 pocisków manewrujących Kalibr w kierunku ukraińskiego składu broni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *