Płonie okręt podwodny w Petersburgu

Zakłady Morskie Kronsztad / Zdjęcie: twitter.com

W Petersburgu w płomieniach stanął historyczny okręt podwodny, znajdujący się w Kronsztadzkich Zakładach Morskich.

Równocześnie pojawił się ogień w zakładach produkcyjnych w dwóch regionach Rosji. W obwodzie nowosybirskim płonęły 2 tys. metrów kwadratowych kombinatu chemicznego. To kolejne pożary, do których w ostatnim czasie doszło w tym kraju. Media społecznościowe obiegły we wtorek rano zdjęcia i nagrania z miejscowości Berdsk w obwodzie nowosybirskim. Na filmikach widać ogromne kłęby dymu nad miastem. Jak podaje lokalny portal ngs.ru, około godziny 7:30 czasu miejscowego wybuchł pożar w zakładach chemicznych Geoplast.

Pierwszy w sowiecki atomowy okręt podwodny K-3 miał być główną atrakcją tworzonego w Kronsztadzie Muzeum Floty. / Zdjęcie:  Ostrow Fortow
Pierwszy w sowiecki atomowy okręt podwodny K-3 miał być główną atrakcją tworzonego w Kronsztadzie Muzeum Chwały Floty. / Zdjęcie: Ostrow Fortow

Gdy pojawił się ogień w Zakładach Morskich w Kronsztadzie służby pożarnicze natychmiast zostały skierowana do akcji gaśniczej. Z pierwszych ustaleń wynika iż ogień pojawił się w przedziale nr 5 a strażacy do gaszenia używają piany by jak najszybciej zneutralizować pożar i nie zalać okrętu wodą.

Legendarny atomowy okręt podwodny K-3 Leninskij Komsomoł, był przygotowywany do zwiedzania i miał być główną atrakcją w Muzeum Chwały Floty, które powstaje w Kronsztadzie. Muzeum ma zostać otwarte w 2023 roku.

Nie wiadomo w jakim stopniu pożar uszkodził okręt i czy planowane udostepnienie okrętu do zwiedzania w 2023 r. będzie możliwe.

Okręt został wycofany ze służby w 1988 roku i miał być złomowany. W 2005 roku został przeholowany do stoczni Nierpa w Snieżnogorsku, gdzie wycięto przedział reaktora. Części kadłuba ponownie ze sobą zespawano. W miejsce usuniętego przedziału reaktora wstawiono nowy moduł, w którym umieszczono makietę i symulator napędu jądrowego. Najbliższe lata upływały na przekształceniu jednostki w muzeum.

K-3 Leninskij Komsomoł – radziecki myśliwski okręt podwodny projektu 627, pierwsza radziecka jednostka tej klasy wyposażona w siłownię jądrową. Pierwotnie pod oznaczeniem K-3, 21 lipca 1962 roku – po powrocie z rejsu na biegun północny – otrzymał ostateczną nazwę K-3 Leninskij Komsomoł.

Przeczytaj też:

Okręt podwodny Rosyjskiej Floty Północnej strzela na Morzu Barentsa

Rosyjska Marynarka Wojenna otrzymała nowy okręt podwodny

Rosyjska marynarka wojenna otrzymała pod koniec 2021 r. trzy okręty podwodne

Atomowy okręt podwodny Knyaz Oleg dołączył do Floty Północnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *