Pakistan otrzymał drugi okręt podwodny projektu Agosta 90B

Pakistański okręt podwodny typu Agosta 90B. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Pakistanu
Pakistański okręt podwodny typu Agosta 90B. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Pakistanu

STM zakończył modernizację drugiego należącego do Pakistanu okrętu podwodnego typu Agosta 90B, wyposażając go w szereg najnowocześniejszych systemów.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., jedna z wiodących firm w tureckim sektorze obronnym, osiągnęła kolejny ważny kamień milowy w swoich udanych projektach eksportowych. Drugi okręt podwodny, PNS/M Khalod (S-137), został przekazany Dowództwu Sił Morskich Pakistanu podczas zorganizowanej ceremonii, wyznaczając ostatni krok w projekcie modernizacji trzech okrętów podwodnych typu Agosta 90B.

Zmodernizowane okręty podwodne z najbardziej zaawansowanymi systemami

Sonar, peryskopy, systemy dowodzenia i kontroli, morskie systemy przetwarzania danych, konwertery, systemy kontrolne, radary i elektroniczne systemy wsparcia zostały wymieniane. 

W ramach projektu zastosowano również systemy z rodzimych firm oraz sprawdzonych kontrahentów zagranicznych, w tym ASELSAN i HAVELSAN. Wszystkie modyfikacje konstrukcyjne związane z kadłubem, materiałami i pracami wykonanymi na okrętach podwodnych w ramach projektu modernizacji zostały certyfikowane przez międzynarodowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV (Dat Norske Veritas).

Agosta trafia w cel z precyzją

Pierwszy okręt podwodny Agosta typu 90B PNS/M Hamza (S-139), zmodernizowany przez STM dla Marynarki Wojennej Pakistanu, wziął udział w ćwiczeniu taktycznym SEASPARK-2022, podczas którego z powodzeniem wystrzelił torpedę i zatopił wycofaną ze służby fregatę. 

Projekt modernizacji okrętów podwodnych typu Agosta 90B Pakistan Navy jest jednym z najważniejszych przykładów krajowej i międzynarodowej współpracy STM w produkcji i modernizacji okrętów podwodnych.

– powiedział dyrektor zarządzający STM Özgür Güleryüz.

W ramach projektu modernizacji Agosta, który wyróżnia się jako pierwszy eksportowy projekt inżynierii modernizacji okrętów podwodnych Türkiye, który obejmuje zaawansowane technologicznie i strategiczne systemy, pomyślnie wyposażyliśmy drugi okręt podwodny w nowoczesne systemy po dostarczeniu pierwszego klientowi w 2021 roku. Gratuluję wszystkim naszym kooperantom i pracownikom, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Mam nadzieję, że PNS/M Khalid, który rozpoczął wykonywanie swoich misji morskich, będzie skutecznie realizował przydzielone mu zadania.

– powiedział dyrektor zarządzający STM Özgür Güleryüz.

Źródło:

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *