Pakistan ma rozpocząć międzynarodowe ćwiczenia Aman 2023

Pakistańska fregata typu Tariz Tippu Sultan mija statek USCG Boutwell podczas wielonarodowych ćwiczeń morskich Aman. / Zdjęcie: USCG Press/Flickr (Creative Commons)

Marynarka Wojenna Pakistanu ma rozpocząć odbywające się co dwa lata międzynarodowe ćwiczenia morskie Aman 2023 na wodach w pobliżu Karaczi w Pakistanie i wokół nich. Według briefingu prasowego dowódca floty Pakistanu, wiceadmirał Ovais Ahmed Bilgrami, powiedział, że ćwiczenia odbędą się w dniach 10-14 lutego. Aman 2023 odbędzie się w dwóch fazach, portowej i morskiej.

Wezmą w nim udział różne okręty wojenne, siły operacji specjalnych i siły powietrzne z około 50 różnych krajów.

Wiceadmirał Bilgrami powiedział również, że najnowsza iteracja ćwiczeń będzie obejmować serię ćwiczeń szkoleniowych w celu zwalczania terroryzmu, piractwa, handlu bronią narkotykową i zmian klimatycznych.

Aman 23 będzie ósmym tego typu wydarzeniem, które odbędzie się w ramach serii ćwiczeń Aman rozpoczętej w 2007 roku.

Ta seria ćwiczeń ma na celu wzmocnienie współpracy i interoperacyjności między wielonarodowymi siłami morskimi w celu dalszego wzmocnienia i utrzymania stabilności w regionie.

Nasze interesy opierają się na trzech głównych czynnikach. Po pierwsze, nasza niezwykła zależność handlowa od mórz; po drugie, operacjonalizacja projektu CPEC i po trzecie, nasze strategiczne położenie na globalnej autostradzie energetycznej. Łącznie te realia sprawiają, że stabilność morska jest żywotnym interesem bezpieczeństwa narodowego. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia bezpieczeństwa morskiego nie tylko dla Pakistanu, ale dla wszystkich innych krajów, których dobrobyt i postęp są związane z morzami.

– powiedział wiceadmirał Ovais Ahmed Bilgami.

Według pakistańskiej marynarki wojennej seria ćwiczeń Aman umożliwia uczestniczącym siłom wzmocnienie wzajemnego zrozumienia, wymianę informacji i daje możliwość zidentyfikowania różnych obszarów wspólnego zainteresowania w zakresie bezpieczeństwa morskiego i pokoju.

Oprócz operacji zwalczania terroryzmu i pomocy humanitarnej działania będą obejmować kilka szkoleń z zakresu taktyk, technik i procedur reagowania w celu przeciwdziałania innym tradycyjnym i nietradycyjnym zagrożeniom.

Potwierdzając udział w ćwiczeniach Aman 23, Chińskie Ministerstwo Obrony wydało również 8 lutego oświadczenie, w którym zapowiedziało wysłanie do ćwiczeń niszczyciela rakietowego Nanning typu 052D Sił Powietrzno-Wyzwoleńczych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN).

Poprzednia, siódma edycja tego ćwiczenia odbyła się w dniach 12-16 lutego 2021 r. na wodach Morza Arabskiego.

Źródło: Naval Technology

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Mewa

Rosyjskie okręty wojenne z bronią nuklearną

Chiński okręt badawczy wpłynął na wody terytorialne Japonii