Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika

Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa". / Zdjęcie: Twitter/ Malcolm Nance / East News
Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa”. / Zdjęcie: Twitter/ Malcolm Nance / East News

Rosja straciła swój okręt wojenny Moskwa. Krążownik został ostrzelany przez siły ukraińskie, po czym zatonął podczas holowania. Teraz pojawiają się jego ostatnie zdjęcia. Widać, jak mocno został uszkodzony.

Krążownik rakietowy Moskwa to pierwszy utracony przez Rosję krążownik od 1941 r. Zatonął po ataku ze strony Ukraińców. Teraz w sieci pojawiają się jego zdjęcia. Widać na nich, jak poważne uszkodzenia miał okręt wojenny.

“Maszty na których były systemy radarowe zostały zniszczone, w części środkowego pokładu widać wydobywający się ogień” – podał były oficer służb marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Malcolm Nance, publikując zdjęcie Moskwy.

Jak napisał, zdjęcie nie pochodzi z dnia ataku. Fotografia ma przedstawiać już całkowicie zniszczony, holowany statek.

“Wszystkie łodzie ratunkowe zniknęły. Jak to się trzymało i nie pękło na pół – pozostaje tajemnicą morską” – stwierdził.

Moskwa zatonęła podczas nieudanego holowania

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało w czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Kreml początkowo nie potwierdził tej informacji, twierdząc, że “doszło do pożaru”.

Strona rosyjska 16 kwietnia opublikowała film przedstawiający uratowanych marynarzy z krążownika Moskwa. Na nagraniu widać że jest 100 marynarzy, a załoga zatopionego krążownika liczyła ponad 500 osób. Pozostali najprawdopodobnie zginęli na okręcie, gdy ten tonął. Znając Rosjan najprawdopodobniej chcieli ze wszelką cene doholować okret do portu gdyż strata tak ważnej jednostki byłaby sporym problemem wizerunkowym. Niestety tonący okręt zabrał ze sobą pozostałych marynarzy.

Źródło: PAP, wp.pl

Zobacz też:

Zniszczenie krążownika Moskwa

Zdjęcia satelitarne zniszczonego rosyjskiego okrętu desantowego Saratow

Siły ukraińskie zniszczyły w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy “Saratow”

Powodem zatonięcia krążownika Moskwa było trafienie pociskami Neptun

Zatonął krążownik rakietowy Moskwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *