ORP Albatros zacumował w Porcie Wojennym Gdynia

Print Friendly, PDF & Email
ORP Albatros. / Zdjęcie: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
ORP Albatros. / Zdjęcie: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W środę 17 sierpnia, do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Albatros – drugi z sześciu tego typu okrętów, które wejdą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka została już przekazana Marynarce Wojennej, a oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery.

Albatros to drugi z zaplanowanych sześciu nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla Marynarki Wojennej RP przez Konsorcjum, w którego skład wchodzą: lider – Stocznia REMONTOWA Shipbuilding S.A. należąca do grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. oraz członkowie – Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna. Od 28 listopada 2017 roku pierwszy z serii, ORP Kormoran, pełni służbę w składzie 13. Dywizjonu Trałowców.

Miesiąc po podniesieniu bandery na ORP Kormoran, 27 grudnia 2017 roku podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewę. Oddanie tego drugiego Agencja Uzbrojenia zapowiedziała do końca roku. W czerwcu tego roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które zasilą 12. Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc, siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu KORMORAN II wejdzie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Przekazanie okrętu poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo – odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób zdawczo – odbiorczych potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Brytyjczycy śledzą fregatę Admirał Gorszkow

Rosyjski atomowy okręt podwodny AS-31 Losharik ma być gotowy w 2024 roku

Pierwsza Akcja Serce w 2023

Pożegnanie PKW Kościuszko

Fregata Irańskiej Marynarki Wojennej IRIS Dena płynie do Rio de Janeiro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *