Okręt podwodny Scorpene O’Higgins odwiedza Coquimbo

Okręt podwodny O`Higgins. / Zdjęcie: Lautaro Carmona
Okręt podwodny O`Higgins. / Zdjęcie: Lautaro Carmona

Obecność Chilijskiego okrętu podwodnego O’Higgins była atrakcją w ostatni weekend na wybrzeżu Coquimbo, wzbudzając ciekawość i uwagę mieszkańców i sportowców, którzy przypłynęli, aby szczegółowo obserwować jednostkę. Nie często się zdarza by móc zobaczyć okręt podwodny w Zatoce La Herradura.

Ten akwen jest popularnym miejscem dla sportowców, m.in., kajakarzy, wioślarzy, surferów. Dlatego pojawienie się okrętu podwodnego było nie lada wydarzeniem. Tym bardziej iż można było przycumować i wejść na pokład jednostki.

Okręt podwodny O’Higgins National Navy jest jednym z najnowocześniejszych w Ameryce Południowej. Załogę stanowi 40 marynarzy.

Przybycie O’Higginsa “jest częścią rocznego programu rozpoznania terytorium narodowego, w ramach operacji dokonywanych przez jednostki chilijskie”, wyjaśnił kapitan portu, Benjamin Smith.

W rzeczywistości okręt podwodny wypłynął ze swojej bazy morskiej w Talcahuano, aby odwiedzać porty w Chile, a także za granicą. Kapitan okrętu podwodnego zapewnił, że chilijska marynarka wojenna przygotowuje się do uczestnictwa okrętu podwodnego O’Higgins, do wzięcia udziału w ćwiczeniach Rimpac, które odbywają się na Hawajach.

Kapitan Smith podkreśla, że chilijska marynarka wojenna dąży do koordynacji działań między sojuszniczymi krajami, przygotowując się do zwalczania różnych zagrożeń i wykonywania misji. Marynarki wojenne krajów Ameryki Południowej często współpracują ze sobą wymieniając się zdobytym doświadczeniem

Okręt podwodny O`Higgins. / Zdjęcie: Lautaro Carmona
Okręt podwodny O`Higgins. / Zdjęcie: Lautaro Carmona

Historia okrętu podwodnego O’Higgins

Pierwszym użytkownikiem Scorpène została marynarka Chile, która odebrała dwie jednostki, ochrzczone jako O’Higgins i Carrera. Umowa na ich dostawę została zawarta 17 grudnia 1997 roku między stroną chilijską a francuskim koncernem DCN (od 2007 roku DCNS – Direction des Constructions Navales Systèmes & Services) i hiszpańskim koncernem Bazan (od 2000 roku Izar, a następnie Navantia). Kontrakt wart był 420 mln USD, jednak wielkość ta nie obejmowała dostaw środków uzbrojenia ani kosztów obsługi kredytu. Nowe jednostki miały zastąpić w chilijskiej flocie parę starych okrętów brytyjskiego typu Oberon i dołączyć do dwóch kolejnych, należących do niemieckiego typu 209/1400. Około 60% prac przy budowie chilijskich okrętów podwodnych wykonać miała strona francuska, odpowiedzialna za budowę kadłuba sztywnego, sekcji dziobowej i śródokręcia. Rufowe sekcje okrętów powstawać miały w Hiszpanii. Francuska i hiszpańska stocznia miały również podzielić się pracami wykończeniowymi. Tym samym w Cherbourgu prowadzone miały być prace wyposażeniowe przy O’Higginsie, zaś w Kartagenie ukończono Carrerę. Pierwszy z nowych chilijskich op wszedł ostatecznie do służby we wrześniu 2005 roku. Druga jednostka została wcielona do linii dziesięć miesięcy później.

Okręt podwodny SS-23 General O’Higgins, który przybył do portu Valparaíso w grudniu 2005 roku, aby później ostatecznie wpłynąć do zatoki Concepción i portu bazowego Talcahuano, gdzie stacjonuje.

Okręty typu Scorpene

Okręty podwodne typu Scorpène są konwencjonalnymi, spalinowo-elektrycznymi okrętami podwodnymi przeznaczonymi do zwalczania zarówno żeglugi, jak i okrętów nawodnych i podwodnych przeciwnika, a także do prowadzenia rozpoznania i operacji z udziałem sił specjalnych. Ponadto, omawiane okręty mogą być wykorzystywane do stawiania zagród minowych, utrzymywania blokad i linii dozoru, a w końcu, po wyposażeniu w odpowiednie uzbrojenie, do prowadzenia ataków na cele lądowe.

Okręt podwodny O`Higgins. / Zdjęcie: Lautaro Carmona
Okręt podwodny O`Higgins. / Zdjęcie: Lautaro Carmona

Źródło: elsnorkel.com, dziennikzbrojny.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *