Okręt podwodny Isaac Peral hiszpańskiej Marynarki Wojennej rozpoczyna próby morskie

Hiszpański okręt podwodny typu S-80 Plus Isaac Peral. / Zdjęcie: hiszpańskie Ministerstwo Obrony
Hiszpański okręt podwodny typu S-80 Plus Isaac Peral. / Zdjęcie: hiszpańskie Ministerstwo Obrony

Najnowszy nabytek Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) rozpoczął próby morskie. Po ich pozytywnym ukończeniu okręt podwodny zostanie skierowany do służby. Na podstawie informacji opublikowanych przez Infodefensa zakończenie testów przewidziane jest pod koniec czerwca.

Typ S-80 Plus (lub Isaac Peral) to jeden z czterech hiszpańskich okrętów podwodnych – projekt z końca lat 90. Rozpoczęcie produkcji nastąpiło w 2003 r., (przeprojektowanie/przebudowa tego typu okrętów nastąpiła w połowie 2010 r.), okręty są budowane przez państwową Hiszpańską firmę Navantia w stoczni Cartagena dla hiszpańskiej marynarki wojennej.

Okręty podwodne typu S-80 Plus mają pełną wyporność 3200 ton, całkowitą długość 81,05 m, szerokość 11,68 m i zanurzenie 6,20 m. Okręt podwodny ma 32-osobową załogę i może pomieścić ośmiu żołnierzy. S-80 jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 12 węzłów (22 km/h) na powierzchni i 19 węzłów (35 km/h) w zanurzeniu.

Okręt podwodny jest napędzany trzema silnikami na bioetanol, jednym głównym silnikiem elektrycznym o mocy 3500 kW oraz 300 kW silnikiem z napędem niezależnym od powietrza (AIP).

Zintegrowany rdzeń systemu walki (ICSC) nosi nazwę VC 9.0 SCA. ICSC dostarcza zestaw uzbrojenia i czujników systemu walki z optymalnym zarządzaniem centrum dowodzenia i kierowania, pozwalającym na pozyskiwanie, ocenę i prezentowanie w każdym momencie wszystkich niezbędnych informacji do działań ofensywnych, defensywnych lub wywiadowczych.
Okręt jest wyposażony w aktywne i pasywne sonary z dokładnymi systemami detekcji elektromagnetycznej. Okręty podwodne tego typu mogą się komunikować za pośrednictwem łączy danych Link-11 i Link-22.

Okręt podwodny typu Isaac Peral może być uzbrojony w ciężką torpedę DM2A4 SeaHake, pociski Harpoon UGM-84 Sub-Harpoon block II oraz UGM-109 Tomahawk.

Przeczytaj też:

Isaac Peral – nowy okręt podwodny Armada Española

Ceremonia wodowania hiszpańskiego okrętu podwodnego S-81 Isaac Peral S-80

Korea Południowa rozpoczyna budowę okrętu podwodnego klasy KSS III Batch II

Pierwsze okręty podwodne Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *