Okręt podwodny Dmitrij Donskoj nie zostanie wycofany ze służby przez co najmniej pięć lat

Atomowy okręt podwodny Dmitriy Donskoi. Fotografia wykonana w 2018 z okazji obchodów Dnia Marynarki Wojennej, Zatoka Kola (Severomorsk). / Zdjęcie: Sergey Fedyunin
Atomowy okręt podwodny Dmitriy Donskoj. Fotografia wykonana w 2018 z okazji obchodów Dnia Marynarki Wojennej, Zatoka Kola (Severomorsk). / Zdjęcie: Sergey Fedyunin

Prezes Sevmash Michaił Budnichenko powiedział w wywiadzie, że w 2020 roku podpisano kontrakt na budowę dwóch strategicznych okrętów podwodnych Projektu 955A, z których jeden będzie nosił imię Dmitrij Donskoj.

MOSKWA, 14 stycznia / TASS /. Krążownik rakietowy Dmitrij Donskoj (Projekt 941) może zostać wycofany ze służby nie wcześniej niż za pięć lat, poinformowało w czwartek wojskowe źródło TASS.

„Na 2021 roku planowane są szkolenia wojskowe z udziałem okrętu podwodnego Dmitrij Donskoj. Wycofanie jednostki z eksploatacji to kwestia co najmniej pięciu lat” – podało źródło.

Wcześniej dyrektor generalny Sevmash Michaił Budnichenko powiedział w wywiadzie, że w 2020 roku podpisano kontrakt na budowę dwóch strategicznych okrętów podwodnych Projektu 955A. Jeden z nich będzie miał na imię Dmitry Donskoy. Według źródła TASS budowa takich okrętów podwodnych trwa zwykle od 7 do 8 lat.

Do niedawna Dmitry Donskoy był uważany za największy okręt podwodny na świecie. Dziś tytuł ten należy do Biełgorodu – okrętu podwodnego specjalnego przeznaczenia, uzbrojonego w nuklearne supertorpedy Posejdon.

Dmitry Donskoy został zwodowany we wrześniu 1980 r., A oddany do służby w grudniu 1981 r. Początkowo krążownik był uzbrojony w 20 pocisków międzykontynentalnych D-19. W 2002 roku krążownik został zmodernizowany w ramach Projektu 941UM, przystosowany do testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych Bulava.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *