Nowy okręt podwodny dla rosyjskiej Floty Pacyfiku

Wodowanie okrętu podwodnego Wołchow. / Zdjęcie: Alexander Demianchuk / TASS
Wodowanie okrętu podwodnego Wołchow. / Zdjęcie: Alexander Demianchuk / TASS

Okręt podwodny projektu 636.3 z silnikiem Diesla Wołchow, zbudowany dla rosyjskiej Floty Pacyfiku, wszedł do służby 24 października. Informację taką przekazał rzecznik rosyjskiej marynarki wojennej Igor Dygało.

Okręt podwodny Wołchow, to drugi z serii sześciu okrętów budowanych w Stoczni Admiralicji dla rosyjskiej Floty Pacyfiku. Ceremonia podniesienia flagi św. Andrzeja (bandera rosyjskiej marynarki wojennej) odbędzie się na pokładzie okrętu w Stoczni Admiralicji.

Okręt podwodny Wołchow został zwodowany w lipcu 2017 r. W pierwszy rejs wypłynął w grudniu 2019 r. Pierwszy okręt podwodny tego projektu,  Pietropawłowsk Kamczacki, został dostarczony do Marynarki Wojennej Rosji w grudniu 2019 r. Stocznia Admiralicji buduje obecnie dwa kolejne okręty podwodne tego typu dla Floty Pacyfiku. Będą to okręty Magadan i Ufa.

Projekt 636.3 (nazwa w NATO: Improved Kilo-II) są określane jako trzecia generacja dużych podwodnych krążowników z silnikiem wysokoprężnym. Mają 74 metry długości i osiągają masę 3900 ton. Dzięki mocnemu kadłubowi okręty podwodne mają głębokość operacyjną 240 metrów i mogą schodzić na maksymalną głębokość 300 metrów.

Okręty tego typu mają zasięg operacyjny do 7500 mil. Są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr-PL, które są wystrzeliwane z wyrzutni torpedowych gdy okręt podwodny jest w zanurzeniu.

Okręty podwodne Projektu 636 są uważane za jedne z najcichszych krążowników na świecie. Potrafią rozwijać prędkość do 20 węzłów. Autonomiczność jednostki to 45 dni. Załoga składa się z 52 osób.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.