Nowy okręt obserwacyjny dla Royal Navy

Sekretarz obrony Ben Wallace zadeklarował budowę nowego okrętu obserwacyjnego dla Royal Navy. Jego zadaniem nowa jednostka ma chronić i kontrolować podmorskie kable telekomunikacyjne.

Polityk zdradził, że według danych brytyjskiego wywiadu Rosja jest bardzo zainteresowana inwigilacją podmorskiej infrastruktury teleinformatycznej. Jak powiedział w wywiadzie dla BBC, uszkodzenie kabli telekomunikacyjnych może narazić na niebezpieczeństwo wiele sektorów brytyjskiej gospodarki.

Temat dotyczy setek tysięcy kilometrów kabli podmorskich, które zapewniają połączenia internetowe i komunikacje między państwami oraz kontynentami.

Schematyczna mapa przedstawiająca podmorską sieć kablową łączącą USA z Europą.  / Źródło: submarinecablemap.com
Schematyczna mapa przedstawiająca podmorską sieć kablową łączącą USA z Europą. / Źródło: submarinecablemap.com

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło, że są one “niezbędne dla światowej gospodarki i komunikacji między rządami i w tym momencie są zagrożone sabotażem z powodu wojny podwodnej”.

Ochrona kabli rozciągających się na tysiące kilometrów w głębi oceanu jest niezwykle trudna i potencjalnie kosztowna, choć istnieją trzy główne sposoby poprawy bezpieczeństwa:

  • zabezpieczenie prawne,
  • maskowanie kabli, tak by trudno było je zlokalizować,
  • wyposażenie kabli w czujniki wykrywające częstotliwości sonaru (wykorzystywane przez okręty podwodne),
  • możliwe jest również użycie samych kabli światłowodowych jako czujników. Drobne lub nietypowe ruchy kabla spowodowane zakłóceniami można wykryć analizując transmisję światła przez kabel. Trwają już programy badawcze mające na celu zbadanie wykorzystania kabli podmorskich do pomiaru odległej aktywności sejsmicznej.

Oprócz tych sposobów według sekretaraza obrony Bena Wallaca Royal Navy powinna dysponować odpowiednią jednostką, która będzie chroniła interesy Wielkiej Brytanii.

Nowy okręt Multi Role Ocean Surveillance ma być wyposażony w zaawansowane czujniki, a na pokładzie ma przewozić zdalnie sterowane i autonomiczne podwodne drony, których celem będzie gromadzenie danych.

Jednostka, ma wejść do służby w 2024 roku, ma liczyć 15-osobową załogę, która będzie prowadzić operację na wodach brytyjskich i międzynarodowych. Ministerstwo także zadeklarowało wsparcie zadań obronnych, w tym ćwiczeń i operacji w Arktyce, która staje się obszarem coraz bardziej spornym.

Źródło: www.navylookout.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *