Nowy japoński niszczyciel obrony przeciwrakietowej rozpoczyna próby morskie

Japoński niszczyciel Maya, to siostrzany statek Haguro, którego wprowadzenie do służby zaplanowano na 2021 r. / Fot. Japońskie Ministerstwo Obrony
Japoński niszczyciel Maya, to siostrzany statek Haguro, którego wprowadzenie do służby zaplanowano na 2021 r.
Fot. Japońskie Ministerstwo Obrony

Ostatni z ośmiu zaplanowanych japońskich niszczycieli zdolnych do przechwytywania pocisków balistycznych rozpoczął próby morskie przed oddaniem do służby.

Niszczyciel Haguro opuścił dziś rano stocznię Japan Marine United Corporation w Isogo, niedaleko Yokohamy i udał się na południe od stolicy Japonii, Tokio, na pierwsze próby morskie.

Statek ma zostać oddany do służby w 2021 roku. Ma 170 metrów długości, wypiera 8200 ton i jest wyposażony w 96 pocisków rakietowych Mk 41, które mogą wykorzystywane do obrony przed pociskami balistycznymi.

Haguro to drugi niszczycieli klasy Maya dla japońskich morskich sił samoobrony, a także ósmy niszczyciel wyposażony w system walki Aegis do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Próby morskie dla Haguro przypadają, na czas gdy w Japonii podjęto decyzję o zawieszeniu planów wdrożenia systemu Aegis Ashore. Japonia planowała rozmieścić dwa takie systemy, po jednym na północy i południu głównej wyspy Honsiu, aby zapewnić wczesne ostrzeganie i możliwość przechwycenia północnokoreańskich pocisków balistycznymi, które stanowią realne zagrożenie dla Japonii..

Minister obrony Taro Kono ogłosił w zeszłym tygodniu, że plany rozmieszczenia Aegis na lądzie zostały zawieszone. 

Lokalne media, powołując się na różnych nienazwanych urzędników obrony, wprowadziły szereg różnych opcji, w tym dalsze stosowanie niszczycieli Aegis przez japońskie sił samoobrony lub umieszczanie Aegis na lądzie na pływających platformach.

Podany powód zawieszenia w zeszłym tygodniu programu Aegis Ashore to wysokie koszty i problemy techniczne związane z rozwojem II-SM-3, do przechwytywania rakiet. Nieoficjalnym powodem może być niechęć władz lokalnych oraz mieszkańców obu lokalizacji, w których Japonia planowała budowę instalacji Aegis Ashore.

Źródło: defensenews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.