Nowe okręty wojenne w Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej

Strategiczny op proj. 955 Boriej. / Zdjęcie: Stocznia Siewmasz

29 grudnia 2022 odbyła się uroczystość przyjęcia do służby w Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej (WMF) trzech nowych okrętów wojennych, a także wodowania kolejnego okręty podwodnego. W wydarzeniu poprzez wideokonferencję uczestniczył prezydent FR Władimir Putin a także minister obrony Siergiej Szojgu.

Do służby wszedł strategiczny okręt podwodny (krążownik podwodny – wg nomenklatury Rosjan) o napędzie jądrowym Generalissimus Suworow (K-553) należący do typu Boriej-A. Do podniesienia bandery doszło na terenie stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku, gdzie został zbudowany. To 6. jednostka typu Boriej-A przeznaczona do przenoszenia 16 międzykontynentalnych pocisków balistycznych Buława. Okręt ma trafić do Floty Pacyfiku. Także 29 grudnia odbyło się wodowanie kolejnego atomowego okrętu podwodnego (krążownika) typu Boriej-A – przyszłego Imperatora Aleksandra III. Rozpocznie on próby morskie w czerwcu 2023. W planach Rosjan jest budowa jeszcze 4 jednostek typu Boriej-A w ramach obowiązującego programu i podpisanego z stocznią kontraktu.

Drugim przyjętym do służby pod koniec grudnia okrętem był mały okręt rakietowy Grad typu Bujan-M. Jak informują Rosjanie, jest to 10. z serii 12 jednostek tego projektu. Okręt ma trafić do Floty Bałtyckiej. Został zbudowany w stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska nad Wołgą. Ostatnie dwa okręty typu Bujan-M są na zaawansowanym etapie budowy i można spodziewać się ich wejścia do służby w 2023.

Zdjęcie: kremlin-ru

Ostatnim z okrętów, na którym podniesiono rosyjską banderę jest okręt przeciwminowy Anatolij Szlemow (651) typu Aleksandrit. Jednostka wejdzie w skład Floty Pacyfiku. Jest to 7. okręt tego typu z 10 zamówionych do tej pory. Ostatnie 3 okręty są na różnych etapach budowy. Jednoczenie Rosjanie zamierzają zamówić kolejnych 10 trałowców tego typu. Budowane są w stoczni Sriednie-Niewskij Sudostroitielnyj Zawod z Petersburga

Źródło: altair.com.pl, kremlin-ru

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *