Northrop Grumman finalizuje projekt Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor

Satelity Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor zapewnią ciągłe śledzenie i przekazywanie informacji, tak by umożliwić namierzanie wrogich pocisków wystrzeliwanych z lądu, morza lub powietrza. / Zdjęcie: Northrop Grumman
Satelity Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor zapewnią ciągłe śledzenie i przekazywanie informacji, tak by umożliwić namierzanie wrogich pocisków wystrzeliwanych z lądu, morza lub powietrza. / Zdjęcie: Northrop Grumman

Northrop Grumman zakończył niedawno prace nad projektem prototypu Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor (HBTSS) dla amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA). Projekt określa techniczne podejście firmy do precyzyjnego i terminowego zainstalowania odpowiednich satelitów w celu śledzenia wystrzelonych pocisków balistycznych i naddźwiękowych.

Satelity HBTSS zapewnią ciągłe śledzenie i przekazywanie informacji tak by umożliwić namierzanie wrogich pocisków wystrzeliwanych z lądu, morza (w tym z okrętów podwodnych) lub powietrza. Satelity HBTSS stanowią kluczową część wielowarstwowej konstelacji satelitów Overhead Persistent Infrared (OPIR), która może wykrywać sygnatury cieplne w celu wykrywania i śledzenia pocisków od najwcześniejszych etapów ich startu do momentu przechwycenia.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, nie ma miejsca na błędy”, powiedziała Sarah Willoughby, wiceprezes OPIR i systemów geoprzestrzennych w Northrop Grumman. „Ten projekt daje Northrop Grumman możliwość dostarczenia ważnego komponentu w architekturze obrony przeciwrakietowej, tak by zapewnić USA i ich sojusznikom bezpieczeństwo przed zagrożeniami hipersonicznymi”. Tym bardziej iż zaawansowane prace nad pociskami hipersonicznymi prowadzi Rosja, która chce wyposażyć w tą broń najnowsze okręty podwodne.

Satelity HBTSS są również zaprojektowane do śledzenia zagrożeń o zasięgu niemal globalnym na żądanie innych systemów OPIR, na długo zanim pojawią się na polu obrony naziemnej USA.

Northrop Grumman otrzymał 153 miliony dolarów kontraktu od MDA na początku tego roku na część fazy IIB programu HBTSS i zgodnie z harmonogramem dostarczy prototyp HBTSS w 2023 roku. Po dostarczeniu prototypu HBTSS firma przeprowadzi test na orbicie tak by zademonstrować zdolność do ciągłego śledzenia i szybkiego przetwarzania obserwacji zagrożeń hipersonicznych, a także zdolność do skutecznego przekazywania informacji w celu przechwycenia pocisku.

Źródło: www.armyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *