Niemieckie Ministerstwo Obrony odrzuca francuską ofertę sprzedaży samolotów ZOP Atlantique 2

Francuski samolot Atlantique podczas corocznej parady wojskowej z okazji Dnia Bastylii leci wzdłuż alei Champs-Elysees w Paryżu 14 lipca 2019 r. / Zdjęcie: Zakaria Abdelkafi / AFP via Getty Images
Francuski samolot Atlantique podczas corocznej parady wojskowej z okazji Dnia Bastylii leci wzdłuż alei Champs-Elysees w Paryżu 14 lipca 2019 r. / Zdjęcie: Zakaria Abdelkafi / AFP via Getty Images

Niemieckie Ministerstwo obrony odrzuciło francuską ofertę na zakup czterech morskich samolotów patrolowych Atlantique 2, argumentując, że przewidywany stan gotowości odnowionych samolotów jest zbyt odległy i że nie będą one obecnie nadawały się do służby w niemieckiej marynarce wojennej.

Urzędnicy w Paryżu złożyli propozycję Berlinowi po tym, jak wiosną tego roku pojawiły się informacje, że rząd Stanów Zjednoczonych jest gotowy sprzedać niemieckim służbom morskim samoloty P-8 Posejdon jako zamiennik dla samolotu P-3 Orion.

Francuskie samoloty były produkowane od 1984 roku a w francuskiej marynarce wojennej od 1989 r., wiec są już dość wysłużonymi samolotami.

Niemcy potrzebują nowych samolotów z możliwością zwalczania okrętów podwodnych i nadzoru akwenów morskich. Tym bardziej iż planowany jest nowy francusko-niemiecki Morski System Wojny Powietrznej. Analitycy ostrzegają przed rosnącą aktywnością Rosji na wodach wokół Arktyki i Morza Bałtyckiego.

Niemieckie Ministerstwo Obrony chce podjąć decyzję o zakupie nowych samolotów jak najszybciej by uzyskac zgodę na ich zakup przez parlamentu przed letnią przerwą, która rozpocznie się pod koniec czerwca. Jeśli taka zgoda będzie MON zakupi samoloty P-8 Poseidon.

Niemiecki blog obronny Augen Geradeaus poinformował w poniedziałek, że sprawa może znaleźć się w porządku obrad komisji budżetowej Bundestagu w drugim tygodniu czerwca.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *