Niemcy zatwierdzają dostawę jednego okrętu podwodnego Typ 218SG do Singapuru

Pierwszy okręt podwodny typu 218SG typu Invincible dla marynarki wojennej Singapuru został zwodowany w lutym 2019 roku w stoczni ThyssenKrupp Marine Systems w Kilonii. / Zdjęcie: ThyssenKrupp
Pierwszy okręt podwodny typu 218SG typu Invincible dla marynarki wojennej Singapuru został zwodowany w lutym 2019 roku w stoczni ThyssenKrupp Marine Systems w Kilonii. / Zdjęcie: ThyssenKrupp

Były niemiecki rząd kanclerz Merkel zatwierdził dostawę jednego okrętu podwodnego typu 218SG do Singapuru. Transakcja została zawarta za byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, wraz z Scholzem, ówczesnym wicekanclerzem.

Według informacji opublikowanych przez rząd Singapuru w dniu 20 grudnia 2021 r., niemiecki szef marynarki wojennej, wiceadmirał (VADM) Kay-Achim Schönbach, wezwał w dniu 20 grudnia singapurskiego ministra obrony dr Ng Eng Hena w Ministerstwie Obrony Singapuru: 2021. Podczas spotkania dr Ng i VADM Schönbach potwierdzili wysiłki w zakresie dwustronnej współpracy obronnej, takiej jak szkolenie załóg okrętów podwodnych i rozwój technologii obronnej. Obie strony rozmawiały również o przyszłym zaangażowaniu Niemiec w regionie Azji i Pacyfiku oraz o tym, jak oba kraje mogą współpracować w celu zachowania międzynarodowego porządku na morzu opartego na zasadach.

Niemiecka fregata Bayern przybyła do Singapuru 20 grudnia 2021 r. w ramach sześciomiesięcznego rozmieszczenia w regionie Azji i Pacyfiku. Okręt wojenny zostanie zacumowany w bazie marynarki wojennej Changi przez dwa tygodnie w okresie świątecznym i noworocznym w celu uzupełnienia i konserwacji, a także odpoczynku dla ponad 200 marynarzy na pokładzie.

Podczas przyjęcia 23 grudnia 2021 r. ambasador Niemiec w Singapurze Norbert Riedel powiedział:

„Zatrzymanie niemieckiej fregaty Bayern pokazuje, że Niemcy zamierzają wzmocnić współpracę w zakresie obronności i bezpieczeństwa z Singapurem.”

Według Military Balance 2020 marynarka wojenna Singapuru ma obecnie cztery okręty podwodne, w tym dwa typu Challenger (dawne SWE Sjoormen) ze szwedzkiej marynarki wojennej i dwa 2 typu Archer, również dawne okręty podwodne szwedzkiej marynarki, znane jako typ Västergötland. Według informacji z dostępnych źródeł, dwa okręty podwodne typu Invincible zostały zakupione w listopadzie 2013 roku, a kolejne dwa w maju 2017 roku. Typ Invincible, znany również jako Type 218SG, to typ okrętów podwodnych zamówionych w niemieckich konsorcjum stocznoiwym ThyssenKrupp.

W lipcu 2020 r. Navy Recognition poinformowało, że marynarka wojenna Singapuru zwodowała pierwszy okręt podwodny typu Invincible, który zostanie dostarczony w 2022 r.

Typ Invincible (znana również jako Type 218SG) to typ okrętów podwodnych z napędem niezależnym od powietrza (AIP) zamówiony przez marynarkę wojenną Republiki Singapuru w firmie ThyssenKrupp Marine Systems. Typ 218SG bazuje na projekcie koncepcyjnego okrętu podwodnego Typ 216 firmy Howaltswerke-Deutsche Werft. Zamówiono cztery okręty podwodne, a główny okręt RSS Invincible został zwodowany w lutym 2019 roku.

Okręt podwodny typu Invincible ma długość 70 m, szerokość 6,3 maksymalna wyporność 2200 ton. Może osiągnąć prędkość w zanurzeniu 15 węzłów (28 km/h). Załogę stanowi 28 osób i jest wyposażony w osiem wyrzutni torpedowych.

Okręty podwodne typu Invincible są wyposażone w niezależne od powietrza systemy napędowe oparte na technologii ogniw paliwowych, które pozwalają okrętom podwodnym pozostać w zanurzeniu o około 50% dłużej niż okręty podwodne typu Archer. Przenoszą również systemy walki zaprojektowane zarówno przez Atlas Elektronik, jak i ST Electronics.

Źródło: worlddefencenews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *