Naval Group dostarczy fregaty dla Marynarki Wojennej Grecji

21 października 2022 r. w suchym doku stoczni Naval Group w Lorient, w obecności wiceadmirała Stylianos Petrakisa, szefa sztabu marynarki wojennej greckiej rozpoczęto montaż zamówionych przez Grecję fregat.

24 marca 2022 r. Grecja zdecydowała się wyposażyć swoje siły morskie w trzy fregaty obronne i interwencyjne wraz z opcją zwiększenia zamówienia na kolejną jednostkę. BIZ HN, zaprojektowane i wyprodukowane przez Naval Group w Lorient, umożliwią szybkie i trwałe wzmocnienie zdolności floty nawodnej Greckiej Marynarki Wojennej, ponieważ zostaną dostarczone w bardzo krótkim czasie, do 2025 roku mają być przekazane dwie jednostki a w 2026 roku trzecia.

Jestem bardzo dumny, jako szef sztabu greckiej marynarki wojennej, iż rozpoczną sie prace nad pierwszą fregatą FDI HN. Naszym celem jest, aby fregata FDI HN stała się główną siłą Greckiej floty wojennej i zapewnij nam nowe możliwości operacyjne w najbliższej przyszłości. W tym sensie program FDI HN podkreśla wolę naszych krajów zjednoczenia się przeciwko zagrożeniom i kładzie podwaliny pod europejską obronę jutra.

– powiedział Wiceadmirał Stylianos Petrakis.

Jesteśmy dumni, że możemy dziś być obecni, aby zaznaczyć ten ważny kamień milowy w produkcji przemysłowej pierwszej fregaty obronnej i interwencyjnej dla greckiej marynarki wojennej. Te wielozadaniowe, cyberbezpieczne i skalowalne jednostki zagwarantują bezpieczeństwo, niezawodność, większe zaangażowanie i suwerenność greckich sił morskich.

– dodał Olivier de la Bourdonnaye, dyrektor wykonawczy ds. programów w Naval Group.

Ważny program dla greckiego przemysłu

Dzięki silnemu planowi współpracy z przemysłem program FDI HN oferuje wiele możliwości przemysłowych dla Grecji, tworząc miejsca pracy i wartość dodaną w kraju. Zespoły Naval Group nawiązały już liczne partnerstwa z greckimi firmami i podpisały różne kontrakty z greckim przemysłem.

Plan współpracy Naval Group z greckim przemysłem przyczyni się zatem do budowy FDI HN, ale także do stworzenia silnego morskiego ekosystemu przemysłowego. Długoterminowe partnerstwo oferowane przez Naval Group będzie promować produkcję w Grecji, ale także zdolność do zaspokojenia przyszłych potrzeb. W związku z tym 18 października 2022 r. podczas Euronaval podpisano kilka kontraktów i porozumień ramowych pomiędzy Naval Group a greckimi firmami, obejmujących działania w zakresie platform i systemów bojowych.

FDI HN, potężna, innowacyjna i cyberbezpieczna fregata wielozadaniowa

FDI HN ma wysoki poziom zdolności we wszystkich obszarach walki: przeciwokrętowej, przeciwlotniczej, przeciw okrętom podwodnym i projekcji sił specjalnych. Jego obronę powietrzną i naziemną zapewniają najnowocześniejsze czujniki, w tym Thales Sea Fire, pierwszy w pełni cyfrowy radar wielofunkcyjny z aktywną anteną i stałymi panelami.

FDI HN jest wyposażony w unikalny zintegrowany maszt, który łączy wszystkie czujniki AIR, umożliwiając stały nadzór 360°. Pierwsza na rynku fregata w pełni chroniona przed cyberzagrożeniami, FDI HN jest wyposażona w dwa centra danych, w których znajdują się prawie wszystkie aplikacje statku.

Charakterystyka techniczna FDI HN

 • Tonaż: 4500 ton;
 • Długość: około 122 metry;
 • Szerokość: 18 metrów;
 • Maksymalna prędkość: 27 węzłów;
 • Zdolność lotnicza: 10-tonowy helikopter i dron z obrotowym skrzydłem.

Uzbrojenie:

 • 32 pociski Aster 30 opracowane przez MBDA;
 • 8 pocisków Exocet MM40 Block3C opracowanych przez MBDA;
 • pociski RAM;
 • torpedy MU90 opracowane przez Naval Group;
 • działo 76mm;
 • 4 wyrzutnie torped;
 • Środki zaradcze CANTO opracowane przez Naval Group.

Źródło: Naval Group

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *