Największe ćwiczenie 8.FOW pk. WARGACZ-20

Ćwiczenie WARGACZ-20. / Zdjęcie: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia

W piątek, 9 października, zakończyło się ćwiczenie WARGACZ-20 – największe tegoroczne manewry sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Było to główne przedsięwzięcie cyklu szkolenia 8.FOW w 2020 roku. Wzięło w nim udział ponad tysiąc żołnierzy ze wszystkich jednostek wchodzących w skład Flotylli. Manewry rozpoczęły się 1 października.

Oprócz sił okrętowych (okrętów wszystkich typów: trałowców, okrętów transportowo-minowych, kutrów transportowych, niszczycieli min oraz pomocniczych jednostek pływających) w ćwiczeniu wzięły udział wszystkie jednostki brzegowe. Manewry pk. WARGACZ-20 zostały podzielone na epizody szkoleniowe. Każdy z nich obejmował zróżnicowane zadania dla jednostek wojskowych wynikające z ich przeznaczenia.

Przez ostatnie dni na wodach Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Środkowego oraz Zatoki Gdańskiej okręty flotylli wykonywały szereg zadań bojowych. Prowadzone były m.in. strzelania artyleryjskie, zadania minowe – załadunek i stawianie min morskich oraz poszukiwanie min przy użyciu trałów i stacji hydrolokacyjnych, operacje załadunku techniki wojskowej i żołnierzy, a także obrona przed bronią masowego rażenia. Odbyły się również wspólne epizody z siłami Brygady Lotnictwa MW m.in. przeprowadzona została akcja ratownicza – ewakuacja rannych z rejonu działań ćwiczących okrętów. Prowadzone były także operacje uzupełniania zapasów na morzu. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi zaplanowano także elementy Obrony Przeciwawaryjnej OPA – m.in. walkę z pożarem czy udzielanie sobie w morzu wzajemnie pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych. Jednostki brzegowe flotylli: Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu, 8. Batalion Saperów oraz 8. Dywizjon Przeciwlotniczy z Dziwnowa realizowały zadania wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego ćwiczących sił. Jednym z epizodów ćwiczenia była operacja załadunku i transportu drogą morską na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP Kraków żołnierzy i sprzętu 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z portu w Szczecinie do Portu Wojennego w Świnoujściu.

***

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Siły okrętowe 8. FOW stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni.

Źrodło: wojsko-polskie.pl