Najnowocześniejszy system rakietowy przeciw okrętom podwodnym przyjęty do służby w rosyjskiej marynarce wojennej

Fregata Admirał Kasatonov. / Zdjęcie: mil.ru
Fregata Admirał Kasatonov. / Zdjęcie: mil.ru

Najnowszy system rakiet przeciw okrętom podwodnym Otvet (Response) został przyjęty do służby w rosyjskiej marynarce wojennej, poinformowała agencja TASS powołując się na informacje z krajowego przemysły zbrojeniowego.

„System przeciw okrętom podwodnym Otvet został przyjęty do służby w rosyjskiej marynarce wojennej. Jest dostarczany seryjnie okrętom marynarki wojennej już od roku” – podało biuro prasowe.

Agencja TASS poinformowała, że najnowocześniejszy system rakiet przeciw okrętom podwodnym pomyślnie przeszedł próby państwowe, które odbyły się na pokładzie pierwszej seryjnej fregaty Projektu 22350 Admirał Kasatonov od 2019 roku.

System rakiet przeciw okrętom podwodnym Otvet

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 15 grudnia, że ​​fregata Floty Pacyfiku, Marszałek Szaposznikow, wystrzeliła próbnie pocisk przeciw okrętom podwodnym Otvet na Morzu Japońskim, który z powodzeniem uderzył w podwodny cel.

System rakiet przeciw okrętom podwodnym Otvet został opracowany przez Sea Underwater Weapon – Gidropribor Group (część Tactical Missiles Corporation). Według otwartych źródeł system Otvet składa się z pocisku przeciw okrętom podwodnym, który jest wystrzeliwany z wielozadaniowych wyrzutni 3S-14 (używanych również do pocisków manewrujących Kalibr, Oniks i Tsirkon). Sekcja głowicy bojowej pocisku Otvet składa się z małej naprowadzającej torpedy przeciw okrętom podwodnym. Po dotarciu do miejsca docelowego pocisk zrzuca torpedę do wody, a następnie zanurza się i automatycznie poluje na wrogi okręt podwodny, korzystając z systemu sonaru.

System rakiet przeciw okrętom podwodnym Otvet zamontowany na okrętach nawodnych ma maksymalny zasięg do 40 km.

Źródło TASS poinformowało wcześniej, że trwają prace nad zwiększeniem zasięgu operacyjnego pocisku manewrującego, który można będzie aż podwoić. Rosyjska marynarka wojenna planuje wyposażyć większość swoich okrętów nawodnych w system rakiet przeciw okrętom podwodnym Otvet, w tym ciężki krążownik rakietowy o napędzie atomowym Admirał Nachimow.

Źródło: tass.com

Zobacz też:

Okręt podwodny Rosyjskiej Floty Północnej strzela na Morzu Barentsa

Okręt podwodny typu Akula z projektu 971 uderza w okręt podwodny wroga podczas ćwiczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.