Myanmar przeprowadza ćwiczenia z udziałem swoich dwóch okrętów podwodnych

Okręt podwodny typu Sindhughosh UMS Minye Theinkhathu. / Zdjęcie: GNLM
Okręt podwodny typu Sindhughosh UMS Minye Theinkhathu. / Zdjęcie: GNLM

Według informacji opublikowanych przez Global New Light of Myanmar 6 lipca 2022 r. Siły Zbrojne Myanmaru przeprowadziły ćwiczenia z udziałem dwóch okrętów podwodnych, UMS Minye Kyaw Htin i UMS Minye Theinkhathu w Zatoce Bengalskiej u wybrzeży Rakhine.

UMS Minye Theinkhathu (71) to okręt podwodny typu Sindhughosh (Kilo), należący do marynarki Myanmar. Zanim okręt został przejęty przez Myanmar, służył w indyjskiej marynarce wojennej jako INS Sindhuvir (S58).

Typ Sindhughosh

Okręty podwodne typu Sindhughosh to okręty podwodne typu Kilo z silnikiem Diesla, będące w czynnej służbie indyjskiej marynarki wojennej. Ich imiona są w sanskrycie, ale w formie alfabetu rzymskiego czasami opuszcza się skrót -a. Okręty podwodne Sindhughosh, oznaczone jako 877EKM, zostały zaprojektowane w ramach Projektu 877 i zbudowane na podstawie kontraktu między Rosvooruzhenie a Ministerstwem Obrony (Indie).

Okręty podwodne mają wyporność 3000 ton, maksymalną głębokość zanurzenia 300 metrów, prędkość maksymalną 18 węzłów i są w stanie działać samodzielnie przez 45 dni z 53 osobową załogą. Okręt podwodny INS Sindhuvir jest napędzany silnikiem wysokoprężnym i ma łącznie sześć silników, w tym dwa silniki wysokoprężno-elektryczne o mocy 3650 KM (2720 kW), jeden silnik o mocy 5900 KM (4400 kW), dwa silniki pomocnicze o mocy 204 KM (152 kW) i jeden 130 hp (97 kW) silnik o ekonomicznej prędkości. Może osiągnąć prędkość powierzchniową 10 węzłów (19 km/h) i 17 węzłów (31 km/h) w zanurzeniu.

INS Sindhughosh był pierwszym okrętem podwodnym indyjskiej marynarki wojennej wyposażonym w przeciwokrętowe pociski manewrujące Klub ZM-54E SS-N-27 o zasięgu 220 km (140 mil). Posiada również wyrzutnie dla ośmiu pocisków ziemia-powietrze Strela-3 lub Igla. Ma sześć wyrzutni torped kal. 533 mm i 18 ciężkich torped (sześć w wyrzutniach i 12 na stojakach), z automatycznym szybkim ładowaniem. Dwie wyrzutnie mogą wystrzelić elektryczną torpedę samonaprowadzającą TEST-71MKE TV.

Przeczytaj też:

Marynarka Myanmar ma „nowy” okręt podwodny – typ 35B Ming

Sea Shield 21 z udziałem Morskiej Jednostki Rakietowej

Birma nabywa z Indii pierwszy okręt podwodny typu Sindhughosh

Royal Navy przeprowadza testy okrętu podwodnego Anson typu Astute

Korea Południowa przeprowadza test rakiet balistycznych wariantu Hyunmoo 2B

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.