Modernizacja brytyjskich pocisków Tomahawk

HMS Astute strzela Tomahawkiem do celu lądowego na poligonie. / Zdjęcie: Brytyjska Marynarka Wojenna.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MoD) podpisało umowę z rządem USA na modernizację pocisków rakietowych Tomahawk (TLAM) należących do Królewskiej Marynarki Wojennej (RN).

Kontrakt o wartości 333,60 mln USD (265 mln GBP) jest częścią zagranicznej sprzedaży wojskowej (FMS) z rządem USA. Sprzedaż została wynegocjowana przez jednostkę zajmującą się zakupami sprzętu obronnego i wsparcia brytyjskiego Ministerstwa Obrony (DE&S) i będzie aktywna od lipca.

W ramach kontraktu flota okrętów podwodnych o napędzie atomowym (SSN) typu Astute RN zostanie wyposażona w ulepszony pocisk w standardzie Block V. Wsparcie techniczne i serwisowe w ramach kontraktu będzie świadczone w brytyjskich zakładach Babcock International, BAE Systems i Lockheed Martin.

TLAM ma około 5,6 m długości, waży około 2200 kg i porusza się niemal z prędkością dźwięku. Modernizacja zapewni lepszą nawigację i komunikację w locie, a także zwiększy odporność pocisków na przyszłe zagrożenia.

Dodatkowo, zmodernizowane pociski Block V zapewnią zwiększoną zdolność rażenia dalekiego zasięgu do 1000 mil.

Według Ministerstwa Obrony, FMS obejmuje również recertyfikację istniejących pocisków, ich konserwację, pozyskanie części zamiennych, oprogramowania, oraz przeprowadzenie testów operacyjnych w locie oraz szkolenie.

Dostawa pierwszego zmodernizowanego pocisku manewrującego Tomahawk spodziewana jest w 2024 r., po której nastąpi pierwsze odpalenie próbne zaplanowane na 2025 r. Otrzymanie pocisków Tomahawk zbiega się również z dostawą ostatnich trzech z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute, a mianowicie HMS Anson, HMS Agamemnon i HMS Agincourt.

Pierwsze cztery atomowe okręty podwodne, HMS Astute, HMS Ambush, HMS Artful i HMS Audacious, są już w służbie Royal Navy.

Przeczytaj też:

Wsparcie dla Brytyjskich Tomahawków

Porty brytyjskie zablokowane dla rosyjskich statków

USS Cheyenne wyruszył w patrol bojowy

Rosyjska marynarka wojenna otrzyma 7 okrętów podwodnych typu Antey do końca 2023 roku

Francja modernizuje systemy przeciwminowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *