Lotniskowiec klasy Nimitz USS Ronald Reagan odwiedzi Wietnam

Lotniskowiec USS Ronald Reagan (CVN-76). / Zdjęcie: US Navy
Lotniskowiec USS Ronald Reagan (CVN-76). / Zdjęcie: US Navy

Według informacji opublikowany przez Radio Free Asia 5 lipca 2022 r., w drugiej połowie lipca zawita do Wietnamu lotniskowiec USS Ronald Reagan, pierwszy amerykański lotniskowiec, który zatrzyma się w tamtejszym porcie od ponad roku.

USS Ronald Reagan (CVN-76) to lotniskowiec typu Nimitz o napędzie atomowym w służbie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Został zbudowany w Newport News Shipbuilding w Newport News w stanie Wirginia. Oddany do użytku 12 lipca 2003 roku.

Lotniskowiec ma długość 1092 stóp (332,8 m), szerokość 752 stóp (76,8 m) i zanurzenie 37 stóp (11,3 m). Może osiągnąć prędkość maksymalną 30 węzłów (56 km/h; 35 mph).

USS Ronald Reagan jest zasilany przez dwa reaktory jądrowe Westinghouse A4W, cztery turbiny parowe i cztery wały. Lotniskowiec może zabrać na pokład 3532 marynarzy. Pokład nawigacyjny jest nachylony pod kątem dziewięciu stopni, co pozwala na jednoczesny start i lądowanie samolotu. Ten kąt nachylenia został nieznacznie zmniejszony w stosunku do poprzednich lotniskowców, ponieważ obecny projekt poprawia przepływ powietrza wokół lotniskowca.

Cztery katapulty parowe są używane do wystrzeliwania samolotów, a cztery liny do ich przechwytywania podczas lądowania.

USS Ronald Reagan może przewozić łącznie 90 samolotów różnych typów.

Systemy uzbrojenia CVN-76 obejmują pociski przeciwlotnicze 16-24 × RIM-7 Sea Sparrow i Phalanx CIWS do obrony przed zagrożeniami powietrznymi, takimi jak pociski przeciwokrętowe i helikoptery lub RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM) to niewielki , lekki, samonaprowadzający się na podczerwień pocisk ziemia-powietrze.

Przeczytaj też:

Grupa uderzeniowa lotniskowca USS Ronald Reagan ćwiczy na Morzu Filipińskim

Lotniskowiec USS Harry S. Truman typu Nimitz z wizytą w Chorwacji

Praktyki morskie pod żaglam

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth płynie do Szkocji na ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *