Krążownik rakietowy Marszałek Ustinow w Arktyce

Krążownik  rakietowy Marszałek Ustinow. / Zdjęcie: US Navy
Krążownik rakietowy Marszałek Ustinow. / Zdjęcie: US Navy

Krążownik rakietowy Floty Północnej Marszałek Ustinow wysłany został na akwen Morza Barentsa w celu odbycia ćwiczeń z zakresu szkolenia bojowego i zapewnienia bezpieczeństwa morskiego w rejonie Arktyki. Okręt wyruszył z głównej bazy morskiej Floty Północnej w Siewieromorsku.

Załoga krążownika wykona niektóre elementy szkolenia bojowego okrętu nawodnego na morzu, przeprowadzi ćwiczenia obrony powietrznej i przeciw okrętom podwodnym hipotetycznej grupy wrogich statków i okrętów. Przed wyjściem z głównej bazy marynarki wojennej, okręt wojenny uzupełniał zapasy paliwa z tankowca na redzie Severomorsk w Zatoce Kolskiej i przeprowadzał ćwiczenia w celu przeciwdziałania podwodnej obronie statku podczas jego kotwiczenia.

W zeszłym tygodniu Marszałek Ustinow pod dowództwem kapitana 2. stopnia Andrieja Krivoguzowa prowadził podczas poprzedniego rozmieszczenia na Morzu Barentsa ostrzał artyleryjski przeciwko celom przybrzeżnym, morskim i powietrznym. Okręt wojenny pokonał kilkaset mil morskich i ćwiczył interoperacyjność z samolotami w ramach działań przeciw okrętom podwodnym (ZOP).

Marszałek Ustinow to krążownik rakietowy Projektu 1164. Stępkę położono w Stoczni Nikołajew 5 października 1978 roku pod nazwą Admirał Łobow. Okręt w swój pierwszy rejs wypłynął 1982 roku. Krążownik rakietowy wszedł do służby we Flocie Północnej w 1986 roku pod imieniem marszałka Ustinowa.

Krążownik rakietowy jest uzbrojony w 16 wyrzutni pocisków manewrujących, a także w systemy rakietowe i artyleryjskie obrony powietrznej oraz broń przeciw okrętom podwodnym. Okręt przeszedł modernizację w Siewierodwińsku w latach 2011-2016.

Źródło: www.tass.com