Konsorcjum Naval Group ujawniło nową koncepcję okrętu Blue Shark

Wizja koncepcyjna okrętu wojennego Blue Shark. / Zdjęcie: Naval Group

Francuska firma stoczniowa Naval Group opracowała koncepcję okrętu Blue Shark, który ma korzystać z zaawansowanych technologii. Jednostki budowane zgodnie z tą koncepcją mają być odpowiedzią na wymagania okrętów bojowych przyszłości przy jednoczesnej redukcji wpływu na środowisko, w tym 2-krotnego zmniejszenia emisji CO2.

Jak wyjaśnia Naval Group, nazwa koncepcji nawiązuje do jej potencjału. Blue oznacza zaawansowane technologie środowiskowe (przewiduje się zastosowania około 20 perspektywicznych technologii), zaś Shark odnosi się do bojowego charakteru okrętu. Ma to być okręt zaliczany do pierwszego typu okrętów wojennych, mogący realizować zadania zbliżone do fregat.

Blue Shark ma mieć ok. 160 m długości, do 37 m szerokości i 5500 t wyporności. Kadłub w układzie trimarana ma redukować opór, zwiększać stabilność i zapewnić niski poziom sygnatury akustycznej. Jednostka ma być wyposażona zarówno w uzbrojenie ofensywne, jak i defensywne. Nadbudówka ma być zbudowana z kompozytów, co ma zapewnić wysoką funkcjonalność ułatwiającą integrację systemów łączności i radarów. Przewiduje się także integrację okrętu z różnymi bezzałogowcami.

Celem propozycji konsorcjum jest maksymalizacja synergii i współpracy między europejskimi przemysłami stoczniowymi. Opracowując wspólnie nową jednostkę, EPC, ma na celu zapewnienie wiodacej pozycji w sektorze stoczniowym firmą europejskim.

Nowa jednostka koncepcyjna Blue Shark została pokazana na imprezie obronnej Euronaval 2022.

Wczoraj Naval Group podpisała wstępną umowę na europejską modułową i wielozadaniową korwetę patrolową (MMPC) z Navantia, Naviris i Fincantieri.

Źródło: altair.com.pl, Naval Group

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *