Konkurs na BSP, BSL lub BSM rozstrzygnięty

Konkurs o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

W związku z dużym potencjałem wiedzy, kreatywności i możliwości konstruktorskich, jaki posiadają studenci uczelni wojskowych Minister Obrony Narodowej ogłosił konkurs na opracowanie i wykonanie BSP, BSL lub BSM na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Celem konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej jest wyłonienie na podstawie przygotowanych koncepcji i zrealizowanych projektów najlepszych rozwiązań z zakresu technik, technologii i inżynierii Bezzałogowych Systemów Powietrznych, Lądowych i Morskich znajdujących zastosowanie w obronności i bezpieczeństwie państwa. Dodatkowo przeprowadzenie konkursu zapewni identyfikację potencjału badawczo-rozwojowego w uczelniach wojskowych, promowanie osiągnięć studentów i doktorantów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie wiedzy w zakresie tematyki konkursu.

W Lotniczej Akademii Wojskowej, podejmując wyzwanie, do konkursu przystąpił zespół studentów i podchorążych z Naukowego Koła Młodych Konstruktorów pod opieką Adama Wetoszki oraz z Naukowego Koła Awioników pod kierownictwem Andrzeja Rypulaka.

Jan Domino, sierż. pchor. Marcin Borys, sierż. pchor. Maciej Pasek oraz sierż. pchor. Paweł Pasek zajęli dwukrotnie drugie miejsce w kategoriach: operacyjno-rozpoznawczej oraz bojowej. W kategorii operacyjno-rozpoznawczej wykonano BSP rozpoznania Kondor, który dzięki dużej doskonałości aerodynamicznej oraz panelach fotowoltaicznych zamontowanych na skrzydłach jest w stanie długotrwale prowadzić rozpoznanie pola walki. W kategorii bojowej wykonano BSP bojowy Punisher, którego głównym zdaniem jest rażenie celów przeciwnika przy użyciu zdalnie naprowadzanej amunicji krążącej znajdującej się na pokładzie statku nosiciela. Natomiast sierż. pchor. Jakub Turko zajął I miejsce w kategorii amunicja krążąca.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *