Kongsberg dostarczy pociski uderzeniowe dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii

Pocisk morski Kongsberg to pocisk precyzyjnego uderzenia piątej generacji dalekiego zasięgu, który może być wystrzeliwany przeciwko celom zarówno na morzu, jak i na lądzie. / Zdjęcie: Kongsberg Defence & Aerospace
Pocisk morski Kongsberg to pocisk precyzyjnego uderzenia piątej generacji dalekiego zasięgu, który może być wystrzeliwany przeciwko celom zarówno na morzu, jak i na lądzie. / Zdjęcie: Kongsberg Defence & Aerospace

Wspólnota Australii (CoA) podpisała wstępny kontrakt z norweską firmą Kongsberg Defence & Aerospace na zakup pocisków uderzeniowych dla marynarki wojennej (NSM). Kontrakt ma szacunkową wartość 489 mln NOK (48,33 mln USD) i został ogłoszony przez rząd federalny 5 kwietnia 2022 r. NSM ma zastąpić pocisk przeciwokrętowy Harpoon na okrętach RAN tj. fregatach typu Anzac Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (RAN) i niszczycielach typu Hobart.

Wiceprezes wykonawczy Kongsberg Defence & Aerospace Missile Systems, Øyvind Kolset, powiedział:

Podpisanie tego wstępnego kontraktu na dostarczenie dla australijskiej marynarki pocisków NSM jest bardzo ważnym kamieniem milowym dla jej rozwoju. Jest to wyraźny dowód zaangażowania firmy Kongsberg w przyspieszoną dostawę NSM do Królewskiej Marynarki Wojennej Australii, aby spełnić jej wymagania.

NSM firmy Kongsberg to pocisk precyzyjnego uderzenia piątej generacji dalekiego zasięgu, opracowany w Norwegii. NSM jest używany głównie do pokonywania celów morskich silnie chronionych na terytorium wroga. Co więcej, wielozadaniowy NSM może być wystrzeliwany z różnych platform, na różnego rodzaju cele zarówno na morzu, jak i na lądzie.

Według firmy Kongsber, najnowsza wersja NSM zapewniają bardzo dobrą manewrowość i zdolność do przenikania obrony przeciwnika szczególnie dla celów morskich. NSM o długości 396 m jest całkowicie pasywny i ma wysoką odporność na różne wrogie systemy obrony powietrznej.

Pocisk piątej generacji posiada autonomiczne rozpoznawanie celu (ATR). Ta funkcja zapewnia, że ​​systemy same wykrywają, identyfikują i uderzają we właściwy cel. W listopadzie ubiegłego roku Norweska Agencja Materiałów Obronnych (NDMA) przyznała dwa kontrakty firmie Kongsberg Defence & Aerospace na dostarczenie NSM dla okrętów Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii.

Przeczytaj też:

Francuskie atomowe okręty uderzeniowe w stanie podniesionej gotowości

Zatonął krążownik rakietowy Moskwa

Kongsberg Maritime wybrany dla okrętów podwodnych typu 212CD

Kongsberg Maritime wprowadzi na rynek nową generację HUGIN Endurance AUV

Patria dostarczy akustyczne systemy trałowania min Sonac ACS dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *