Kolejne testy pocisku balistycznego Buława

Wystrzelenie pocisku balistycznego Buława z pokładu okrętu podwodnego Project 955 Borei. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji / TASS
Wystrzelenie pocisku balistycznego Buława z pokładu okrętu podwodnego Project 955 Borei. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji / TASS

W Rosji odbyły się kolejne próby z zintegrowanym pociskiem rakietowym Buława, który został wystrzelony z rosyjskiego okrętu podwodnego.

Rosyjskie media TASS i TV Chanel One podały za Głównym Projektantem Moskiewskiego Instytutu Techniki Cieplnej (biuro projektowe, które jest twórca tego pocisku) iż przebieg testu pocisku balistycznego podczas całego lotu przebiegał zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończył się pełnym sukcesem.

Jurij Solomonow członek Rosyjskiej Akademii Nauk (obchodził 75 urodziny 3 listopada), będący głównym projektantem Buławy poinformował iż zastosowane rozwiązania przy konstrukcji nowego pocisku świadczą o jego skuteczności i pocisk balistyczny Buława będzie na długie lata podstawowym uzbrojeniem rosyjskich okrętów strategicznych. Dodatkowo Jurij Solomonow zaproponował Ministerstwu Obrony przejście na nowe paliwo stałe, które znacząco poprawi niezawodność pocisku.

Według Solomonowa wcześniejsze problemy z nowym pociskiem były w dużej mierze spowodowane problemami ekonomicznymi (niskie płace, brak należytej kontroli przy produkcji elementów do rakiety, problemy społeczne). Teraz jak zapewnia wszystkie te problemy zostały rozwiązane i znacząco poprawiła się jakość i skuteczność Buławy.

Międzykontynentalny pocisk balistyczny R-30 „Buława” był rozwijany przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej od połowy lat 90. pod kierunkiem głównych projektantów Jurija Solomonowa i Aleksandra Suchodolskiego.

Według doniesień medialnych Buława to trzystopniowy pocisk na paliwo stałe, który może przenosić do sześciu niezależnych głowic i jest przeznaczony jako uzbrojenie dla atomowych okrętów podwodnych projektu 955 Borei. Każdy okręt podwodny ma 16 wyrzutni.

Ogółem Rosja przeprowadziła około 30 próbnych startów rakiet R-30 od 2005 r., A około jednej trzeciej z nich towarzyszyły różne problemy techniczne. Eksperymentalna operacja Buława rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy rosyjska marynarka wojenna przyjęła do służby czołowy okręt podwodny klasy Project 955 Borei. W 2018 roku rakieta balistyczna Buława oficjalnie weszła do wyposażenia Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *