Japoński niszczyciel JS Kirisame przeprowadza ćwiczenia z francuskim okrętem patrolowym D’Entrecasteaux

Japoński niszczyciel JS Kirisame i okręt patrolowy typu D'Entrecasteaux francuskiej marynarki wojennej D'Entrecasteaux. / Zdjęcie: Japońskie Ministerstwo Obrony
Japoński niszczyciel JS Kirisame i okręt patrolowy typu D’Entrecasteaux francuskiej marynarki wojennej D’Entrecasteaux. / Zdjęcie: Japońskie Ministerstwo Obrony

Według tweeta opublikowanego przez JMSDF 29 sierpnia 2022 r. JS Kirisame przeprowadził dwustronne ćwiczenie „Oguri-Verny22-5” z francuskim okrętem patrolowym typu Entrecasteaux D’Entrecasteaux.

Typ D’Entrecasteaux to oceaniczne okręty patrolowe francuskiej marynarki wojennej. Oznaczenie okrętu to Bâtiment multi-mission (B2M) w języku francuskim, co oznacza „statek wielozadaniowy”, a czasami nazywany „Swiss Army knife of the Navy”. Okręty tego typu mają na celu zapewnienie suwerenności żeglugi, egzekwowania prawa morskiego i zapewnienie logistyczne. Okręty te mają zastąpić starzejące się okręty typu BATRAL.

Zgodnie z większością projektów okrętów, których zadaniem jest pełnienie obowiązków straży przybrzeżnej we francuskiej marynarce wojennej, B2M będzie budowany zgodnie ze standardami cywilnymi; tak było już w przypadku jednostek typu Floréal. Kadłuby okrętu są budowane w Polsce.

Piriou ma za zadanie zaprojektować właściwy statek i ukończyć go w Concarneau, podczas gdy DCNS pracuje nad wojskowymi aspektami projektu. Okręty mają wyporność ponad 1000 ton, długość od 60 do 80 metrów (200 do 260 stóp) i maszyny o mocy od 8000 do 12 000 koni mechanicznych (5966 do 8948 kW).

Okręty te charakteryzują się stosunkowo niską prędkością maksymalną od 12 do 15 węzłów (22 do 28 km/h), ale są w stanie działać przez 30 dni bez uzupełniania zapasów i są zaprojektowane by przebywac na patrolach morskich do 200 dni w roku, tak aby pomagać statkom w niebezpieczeństwie,

B2M dysponuje 30-tonowym uciągiem oraz ma szerokie możliwości przeciwpożarowe. Ponadto wyposażony jest w żuraw, który może unieść 12 ton przy 14-metrowym (46 stóp) zasięgu lub 10 ton przy 17 metraowym zasięgu (56 stóp). Pozwala to na autonomiczny załadunek i rozładunek standardowych kontenerów, przydatną zdolność do operacji humanitarnych w obszarach katastrof.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *