Jak Royal Navy monitoruje rosyjską marynarkę wojenną

HMS Somerset ekortuje płynącego na powierzchni okrętu podwodnego klasy Kilo Krasnodar z Floty Bałtyckiej (maj 2017). / Zdjęcie: Royal Navy

Royal Navy stale monitoruje rosyjskie okręty wojenne przepływające w pobliżu Wielkiej Brytanii.

Liczba rosyjskich okrętów wojennych przepływających w pobliżu Wielkiej Brytanii stale rośnie w ciągu ostatnich 10 lat. Chociaż większość tej działalności jest zgodna z prawem i niegroźna, RN postanowiło rozmieścić okręty wojenne w celu ścisłego monitorowania tych ruchów w obszarze zainteresowania Wielkiej Brytanii.

Śledzenie ruchów okrętów wojennych Rosji jest wręcz stałym zadaniem RN od wielu lat. W okresie zimnej wojny RN otrzymała zadanie zbierania informacji na temat radzieckiej marynarki wojennej i odpowiadała za misje śledzenia okrętów rosyjskich w NATO.

Podczas niektórych misji dochodziło do wielu incydentów łącznie z kolizjami. W 1970 r. radziecka fregata zderzyła się z HMS Ark Royal (IV). Na szczęscie uszkodzenia okrętu nie były groźne, choć śmierć poniosło dwóch rosyjskich marynarzy. Gra w przysłowiowego kotka i myszkę, trwa praktycznie do dziś.

Co najmniej dwa okręty podwodne Royl Navy (SSN) doznały znacznych uszkodzeń, gdy zbliżały się zbyt blisko radzieckich okrętów podwodnych, chociaż na szczęście żaden z ich kadłubów sztywnych nie został przebity i oba były w stanie powrócić z patroli na wodach północnych o własnych siłach.

HMS Liverpool obok jedynego rosyjskiego lotniskowca - Admirał Kuzniecow. / Zdjęcie: Royal Navy
HMS Liverpool obok jedynego rosyjskiego lotniskowca – Admirał Kuzniecow. / Zdjęcie: Royal Navy

Rosyjska działalność wojskowa obejmuje wzmożony ruch okrętów nawodnych, okrętów podwodnych oraz lotnictwa. Rosyjskie siły powietrzne rutynowo wysyłają bombowce dalekiego zasięgu lub morskie samoloty patrolowe do badania akwenów morskich w pobliżu Wielkiej Brytanii. Siły Szybkiego Reagowania RAF (QRF) są w stałej gotowości by ewentualnie przechwycić samoloty rosyjskie, gdyby naruszyły przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii. Jak dotąd loty te pozostawały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i są legalne. Jednak mogą zagrozić cywilnemu ruchowi lotniczemu lub spowodować zakłócenia w ruchu lotniczym, ponieważ Rosjanie nie podają swojej pozycji oraz nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii.

Najmniej znana jest aktywności rosyjskich okrętów podwodnej wokół Wysp Brytyjskich, ale wiadomo, że gwałtownie wzrósła w ciągu ostatnich 5 lat.

Rosyjskie okręty podwodne mogą patrolować wody wokół Wielkiej Brytanii i są szczególnie zainteresowane możliwościami śledzenia i rejestrowania brytyjskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym z rakietami balistycznymi.

Atomowe okręty podwodne SSBN są bardziej narażone na wykrycie w pobliżu własnych baz, zarówno wychodząc, jak i powracając z patrolów.

Aktywność rosyjskich okrętów podwodnych wokół Wielkiej Brytanii, jest również spowodowana obserwacją działalności morskiej, zbieraniem informacji i zapoznawaniem się charakterystyką wód.

Źródlo: www.navylookout.com