Isaac Peral – nowy okręt podwodny Armada Española

Okręt podwodny S-81 Isaac Peral. / Zdjęcie:  Ministerstwo Obrony
Okręt podwodny S-81 Isaac Peral. / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony

Okręt podwodny S-81 Isaac Peral po raz pierwszy wypłynie w morze pod koniec maja. Dyrektor generalny ds. uzbrojenia i materiałów (DGM) admirał Aniceto Rosique potwierdził w środę, że okręt rozpocznie próby morskie 27 maja na zorganizowanej przez UGT w Madrycie konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu.Próby morskie obejmują również pierwsze testy związane z zanurzeniem okrętu.

Okręt podwodny wykona najpierw pierwsze zanurzenie tzw. statyczne, zatrzymanie jednostki na głębokości peryskopowej, a później drugie znacznie głębsze, mające sprawdzić jak zachowuje się okręt podczas zanurzenia na maksymalnym poziomie. W międzyczasie przeprowadzone będą liczne testy poszczególnych systemów.

Navantia i Ministerstwo Obrony będą miały jeszcze rok na usunięcie ewentualnych usterek lub poprawę niektórych systemów przed przekazaniem okrętu, które ma nastąpić w kwietniu 2023. Jest to planowana data wejścia do służby w Marynarce Wojennej pierwszego okrętu podwodnego serii S-80 .

Pod dowództwem komandora porucznika S-81 Manuela Corrala Iranzo, na okręcie podwodnym Isaac Peral przeprowadzone będą testy z załogą składającą się z 52 oficerów, podoficerów i marynarzy, którzy niedawno uzyskali odpowiednie uprawnienia do obsługi nowego okrętu podwodnego. Wcześniej załoga testowała działanie poszczególnych systemów na odpowiednich symulatorach.

Zwiększenie załogi

Załoga S-81 liczyła pierwotnie 32 członków. Jednak po modyfikacjach konstrukcyjnych w 2018 r., które pociągały za sobą zwiększenie jego długości i masy, postanowiono rozszerzyć wielkość załogi najpierw do 40; później do 48, a ostatecznie do 53 członków załogi.

W związku z tym Marynarka Wojenna stara się mieć więcej wyszkolonego personelu, aby móc zapewnić pełną obsadę na wszystkich stanowiskach na okręcie podwodnym. Tym bardziej iż niedługo zacznie się kompletowanie załogi do drugiego okrętu podwodnego tego typu S-82 Narciso Monturiol.

Program S-80

Pozostałe trzy okręty podwodne objęte programem (S-82 Narciso Monturiol, S-83 Cosme García i S-84 Mateo García de los Reyes) zostaną dostarczone marynarce wojennej w latach 2024-2028, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dwa ostatnie będą już standardowo wyposażone w system napędu beztlenowego (AIP), który pozwoli im generować energię elektryczną i pływać w zanurzeniu tygodniami bez potrzeby wychodzenia na powierzchnię.

Wraz z programem S-80 Hiszpania weszła do grona dziesięciu krajów, które mogą budować konwencjonalne (niejądrowe) okręty podwodne.

Przeczytaj też:

Ceremonia wodowania hiszpańskiego okrętu podwodnego S-81 Isaac Peral S-80

Stocznia Admiralicji rozpocznie w tym roku budowę dwóch okrętów podwodnych projektu 636.3 typu Varshavyanka

Rosyjska stocznia Sevmash rozpoczęła próby morskie okrętu podwodnego z napędem atomowym Biełgorod K-329 Project 09852

Pierwsze okręty podwodne Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych

Rosyjskie okręty ZOP polują na okręty podwodne NATO na Morze Czarne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.