Holenderski okręt podwodny typu Walrus HNLMS Dolfijn na Florydzie

Okręt podwodny typu Royal Netherlands Navy Walrus Dolfijn na Florydzie. / Zdjęcie: Departament Obrony USA
Okręt podwodny typu Royal Netherlands Navy Walrus Dolfijn na Florydzie. / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Holenderski okręt podwodny HNLMS Dolfijn z silnikiem Diesla typu Walrus przybył do bazy Marynarki Wojennej USA w Mayport na Florydzie w celu rutynowej wizyty wpłynął do portu.

HNLMS Dolfijn (S808) to okręt podwodny typu Walrus należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii. Do służby wszedł w 1993 roku jako trzeci okręt podwodny typu Walrus, po HNLMS Walrus i HNLMS Zeeleeuw.

Dolfijn jest wykorzystywany zarówno do ćwiczeń morskich, jak i operacji bojowych na całym świecie. Ponadto okręt podwodny odgrywa ważną rolę, wykonując operacje wywiadowcze.

Ten typ okrętów podwodnych ma długość 67,73 metra, szerokość 8,4 metra (28 stóp) i zanurzenie 6,6 metra (22 stopy). Może osiągnąć prędkość maksymalną 13 węzłów (24 km/h) na powierzchni i 20 węzłów (37 km/h) pod wodą.

Konstrukcja okrętów typu Walrus opiera się na podstawowej linii kadłuba okrętów podwodnych typu Zwaardvis. Ma podobny zarys i wymiary jak jej poprzednik Zwaardvis.

Okręt podwodny typu Walrus ma konfigurację z dwoma kadłubami w kształcie łzy, aby osiągnąć większą prędkość pod wodą i mniejszą sygnaturę akustyczną.

Jest zasilany przez układy napędowe spalinowo-elektryczne. Istnieją trzy 12-cylindrowe i czterosuwowe silniki SEMPT-Pielstick. Samodzielny silnik główny to silnik elektryczny produkowany przez firmę Holec. Załoga to 30 oficerów i marynarzy. Zasięg: 8000 Mm/8 w. na powierzchni 14 000 Mm/4 w. pod wodą na chrapach i 420 Mm/8 w. pod wodą na akumulatorach.

Przeczytaj też:

Niderlandy wycofują dwa Walrusy

Trwa projekt wymiany okrętów podwodnych Holenderskiej Marynarki Wojennej

Simon Lake – konstruktor i wizjoner

Geneza, rozwój i doktryna wykorzystania japońskich okrętów podwodnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *