HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego

HMS Tamar. / Zdjęcie: Royal Navy
HMS Tamar. / Zdjęcie: Royal Navy

Marynarze z HMS Tamar chronili tereny lęgowe rzadkich żółwi i pomagali w nielegalnym połowie ryb na Oceanie Indyjskim. Załoga okrętu patrolowego skoncentrowała się na ochronie środowiska na Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego, upewniając się, że rzadka fauna i flora odległych wysp nie została zakłócona/zniszczona przez nielegalne działania.

Łańcuch prawie 60 wysp, na czele z Diego Garcią, leży ponad 1100 mil od południowego krańca Indii i ponad 2000 mil od wschodniego wybrzeża Afryki.

HMS Tamar – podczas misji na akwenie morskim Indo-Azji i Pacyfiku ze swoim siostrzanym statkiem HMS Spey, współpracowały z sojusznikami i partnerami, pływając pod banderą Wielkiej Brytanii i podkreślać zaangażowanie Wielkiej Brytanii w tym regionie.

Royal Navy posiadając takie jednostki morskie pokazuje iż oprócz działań okrętów wojennych ważne dla niej są również interesy dominium brytyjskiego związane z ochroną środowiska.

W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił znaczny wzrost nielegalnych połowów. Naukowcy, którzy od lat pracują na tym terytorium, zaobserwowali znaczny spadek liczebności kilku kluczowych gatunków, zwłaszcza rekinów. Poziomy połowów są bezprecedensowe, a wsparcie okrętów Royal Navy, takich jak HMS Tamar, jest nieocenione w zwalczaniu tej katastrofalnej ekologicznie działalności. Obecność Królewskiej Marynarki Wojennej wysyła jasny komunikat do społeczności rybackich o naszym zaangażowaniu w ochronę morskiego obszaru chronionego.

– wyjaśnił George Balcombe, specjalista ds. ochrony środowiska w administracji BIOT.

Równie szkodliwe dla delikatnej równowagi ekologicznej tego terytorium są odpady wyrzucane na brzeg – plastikowe butelki, sieci rybackie, puste puszki po napojach, szklane butelki, polistyren, klapki – które zanieczyszczają niektóre z najczystszych wód Oceanu Indyjskiego i szkodzą dzikiej przyrodzie od ptaków złapanych w sieci po niszczenie miejsc lęgowych zagrożonych wyginięciem żółwi szylkretowych.

HMS Tamar jest wraz ze HMS Spey najbardziej ekologicznym okrętem Marynarki Wojennej dzięki dostosowaniu układu wydechowego silnika Diesla, który zmniejsza emisje o 90 procent, oraz systemowi zarządzania wodami balastowymi, co pozwala jej patrolować najbardziej wrażliwe obszary na świecie podlegające najsurowszym ograniczeniom emisji.

Zielone referencje okrętu Tamar są szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że archipelag znajduje się w największym na świecie morskim obszarze chronionym. Bardzo podobała nam się ścisła współpraca z naszymi kolegami z BIOT, aby zrozumieć praktyki egzekwowania prawa, które pomagają zachować i chronić ten niezwykły ekosystem oceaniczny.

– powiedział dowódca Teilo Elliot-Smith.

Źródło: Royal Navy

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *