HMS Talent przeprowadził próby z ulepszoną torpedą Spearfish

Okręt podwodny brytyjskiej marynarki wojennej HMS Talent przeprowadza próby torpedowe Spearfish u zachodniego wybrzeża Szkocji.. / Zdjęcie: British Navy

Okręt podwodny typu Trafalgar HMS Talent o napędzie atomowym brytyjskiej marynarki wojennej przeprowadził ostatnie próby z najbardziej zaawansowaną na świecie torpedą Spearfish.

Podczas trzydniowych prób nowatorskiej torpedy Spearfish został trzykrotnie wystrzelony z pokładu HMS Talent. Torpeda została zaprogramowana tak, aby bezpiecznie minąć okręt podwodny aby nie było ryzyka, że okręt sam się storpeduje. Próby dostarczyły cennych danych na końcowych etapach rozwoju zmodernizowanej torpedy przed jej wejściem do służby.

Ulepszenie Spearfish zapewni okrętom podwodnym brytyjskiej marynarki wojennej nowoczesny uzbrojenia, zdolny do radzenia sobie z potencjalnymi przyszłymi zagrożeniami. Spearfish jest ciężką torpedą Royal Navy od prawie 30 lat i może być używana do niszczenia: frega, niszczycieli, dużych okrętów wojennych oraz okrętów podwodnych.

Ulepszona torpeda ma nową głowicę, nowy, bezpieczniejszy układ paliwowy, nową elektronikę i światłowodowe łącze naprowadzające z macierzystym okrętem podwodnym, tak aby poprawić jej celność i ułatwić trafienie w cel.. Wersja operacyjna broni zostanie wprowadzona do wszystkich okrętów podwodnych Royal Navy będących w służbie do 2025 r.

Wystrzelone torpedy podczas testów zostały odzyskane i obecnie trwają prace nad badaniem danych tak by najlepiej wykorzystać przeprowadzone próby do wprowadzenia ewentualnych korekt.

HMS Talent to szósty z siedmiu okrętów podwodnych Royal Navy o napędzie atomowym typu Trafalgar, który został zwodowany w kwietniu 1988 roku i oddany do służby w maju 1990 roku. Został wyznaczony do przeprowadzenia testów z nowymi torpedami i sprzętem obronnym wspieranym przez zespół BAE.

Torpeda Spearfish to ciężka torpeda używana przez okręty podwodne brytyjskiej Royal Navy. torpeda została zaprojektowana i wyprodukowana przez BAE Systems. Obecnie, jest w końcowej fazie prób modernizacyjnych. W nowej torpedzie Spearfish zmodernizowano system naprowadzania, głowic i systemów taktycznych. Wraz z szerokopasmowym światłowodowym łączem danych między torpedą a systemem bojowym okrętu startującego, jest to najskuteczniejsza broń kierowana w swojej klasie. Torpeda Spearfish waży 1850 kg, ma długość 7 m i średnicę 533 mm. Maksymalny zasięg to 54 km. Głowica bojowa ma masę 300 kg.

Źródło: www.navyrecognition.com