Hiszpania ma już tylko dwa okręty podwodne

Hiszpański okręt podwodny S-73 mistral / Zdjęcie: Alberto Hernández, importé par Basilio / Licencja Creative Commons
Hiszpański okręt podwodny S-73 Mistral / Zdjęcie: Alberto Hernández, importé par Basilio / Licencja Creative Commons

Na poczatku czerwca hiszpańska marynarka wojenna wycofała ze służby okręt podwodny Mistral (S-73) typu Agosta. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie zorganizowano oficjalnej ceremonii pożegnania okrętu. Ta zostanie zorganizowana, gdy pozwolą na to warunki i przepisy. Okręt służył pod hiszpańską banderą przez trzydzieści pięć lat. Od czasu wejścia do służby w 1985 roku Mistral przebył 250 tysięcy mil morskich i ponad 3 tysiące dni przebywał w zanurzeniu.

Okręt będzie teraz służył jako baza części zamiennych dla pozostałych jednostek tego typu. będących nadal w służbie. Proces zostanie podzielony na cztery etapy: rozbrojenie, klasyfikacja części, demilitaryzacja i dystrybucja.

Część wyposażenia, która nie znajdzie zastosowania na pozostałych okrętach podwodnych, posłuży jako wyposażenie bazy lub szkoły załóg okrętów podwodnych. Ze względu na ogołocenie okrętu z części możliwych do wykorzystania w innych miejscach sam kadłub zostanie najprawdopodobniej zezłomowany.

Po wycofaniu Mistrala hiszpańska marynarka wojenna pozostała z dwoma okrętami podwodnymi. Do połowy 2022 roku na kiedy zaplanowane jest wejście do służby pierwszej jednostki typu s-80 Plus Isaac Peral służbę będą pełniły wyłącznie Galerna i Tramontana. Czwarta jednostka tego typu – Siroco – została wycofana już w 2012 roku.

Równolegle na symulatorach w bazie w Kartagenie odbywa się szkolenie pierwszej załogi przeznaczonej dla okrętu Isaac Peral (S-81). Ponadto funkcjonujący w bazie dok zostanie w najbliższych miesiącach powiększony tak, aby mógł przyjmować okręty typu S-80.

Źródło: konflikty.pl, infodefensa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.