Hensoldt dostarczy systemy optoelektroniczne dla okrętów podwodnych typu 212CD

Artystyczna wizja przyszłego okrętu podwodnego typu 212CD. / Źródło: Hensoldt)
Artystyczna wizja przyszłego okrętu podwodnego typu 212CD. / Źródło: Hensoldt)

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym przez Hensoldt 13 stycznia 2021 r., firma wyposaży niemiecko-norweski projekt okrętu podwodnego U212 CD w w pełni cyfrowy zestaw czujników.

Dział optoelektryczny HENSOLDT otrzymał odpowiednie zamówienie o wartości ponad 50 milionów euro od KTA Naval Systems, konsorcjum Kongsberg, ThyssenKrupp Marine Systeme i Atlas Elektronik.

Zamówienie obejmuje sześć systemów optoelektronicznych, składających się z systemu masztu optoelektronicznego OMS 150, OMS 300 i panoramicznego systemu nadzoru i360°OS dla każdego z sześciu okrętów podwodnych marynarki wojennej Norwegii i Niemiec.

Dzięki podwójnemu masztowi optoelektronicznemu przyszłe okręty podwodne będą wyposażone w system peryskopowy do całkowitej penetracji kadłuba okręt.

Połączenie OMS 150 i OMS 300 jest zamawiany po raz pierwszy dla typu CD U212. OMS 150, w wersji wielospektralnej, będzie wykorzystywany jako maszt optoelektroniczny do wyszukiwania i nadzoru.

Maszt optoelektroniczny OMS 300 stealth przejmuje tzw. funkcję “ataku”. Dzięki OMS 300 konstruktorzy HENSOLDT stworzyli maszt optoelektroniczny, który jest trudny do wykrycia wizualnie i za pomocą radaru, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo okrętu.

Ten wielospektralny sprzęt optoelektroniczny zapewnia załodze najlepszą widoczność we wszystkich warunkach oświetleniowych i pogodowych, a także bardzo szeroki zakres operacji.

Typ 212CD (dla Common Design) to typ okrętów podwodnych opracowany przez ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) dla marynarki norweskiej i niemieckiej. Nowy typ wywodzi się z okrętów podwodnych typu 212, ale będzie znacznie od nich większy.

Okręty podwodne będą wyposażone w cztery wyrzutnie ciężkich torped DM2A4, a Niemcy planują zamontować do nich pocisk obrony powietrznej IDAS.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *