Fregata ukraińska Hetman Sahajdaczny zatopiona

Media donoszą o celowo zatopionej fregacie. / Zdjęcie: /Twitter/Euromaidan PR /
Media donoszą o celowo zatopionej fregacie. / Zdjęcie: /Twitter/Euromaidan PR /

Duma ukraińskiej marynarki wojennej – fregata Hetman Sahajdaczny – miała zostać zatopiona przez rosyjskich żołnierzy. Jak donoszą lokalne media, działania strony rosyjskiej miały być celowe.

Fregata Hetman Sahajdaczny, to flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej. Na zdjęciu widać na wpół zatopioną jednostkę. Jak dodała grupa Euromaidan PR, fregata przechodziła w Mikołajowie naprawę i była niezdolna do służby.

Ukraińska flota

W wyniku kryzysu krymskiego Rosja przejęła kontrolę nad 51 okrętami ukraińskimi a marynarce ukraińskiej pozostało tylko 10 okrętów. Część okrętów Rosja później oddała. Okręty, które Ukraińcom udało się uratować przed Rosjanami, znajdują się obecnie w porcie w Odessie. Jest to m.in. fregata flagowa Hetman Sahajdaczny oraz dziewięć innych, przeważnie mniejszych jednostek. Wśród okrętów, które Ukraina straciła na rzecz Rosji, są m.in.: okręt podwodny Zaporiżżia, duży okręt desantowy Kostiantyn Olszanśkyj, korwety typu Grisza V Ternopil i Łućk, korweta typu Pauk Chmielnicki, trałowiec typu Natia Czerkasy, okręt dowodzenia typu Bambuk Sławutycz i holownik oceaniczny Korec.

Źródło: Interia.pl, PAP, wikipedia.pl

Zobacz też:

Fregata Marszałek Shaposhnikov ponownie będzie tropiła okręty podwodne

Zatonął estoński statek towarowy zajęty wcześniej na Morzu Czarnym przez Rosjan

Rosyjska flota płynie na Odessę

Okręty wojenne Rosji zablokowane przez Turcję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *